Dziś obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego! Jak zostać rodziną zastępczą?
Dodano:
Czas czytania: 7 min.

Dziś obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego! Jak zostać rodziną zastępczą?

Wiele dzieci w Polsce z różnych powodów nie może wychowywać się pod okiem swoich biologicznych rodziców. Dzięki instytucji rodziny zastępczej, mogą one liczyć na bezpieczne i sprzyjające warunki rozwoju. Właśnie dziś, 30 maja, w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, wszyscy mamy okazję docenić tych, którzy podejmują się przyjęcia dziecka pod swoje skrzydła.

Czym jest rodzina zastępcza? Czym różni się od adopcji?

Rodzina zastępcza stanowi formę opieki nad małoletnim, którego rodzice są nieznani, pozbawieni władzy rodzicielskiej bądź posiadają ograniczone prawa rodzicielskie. Dziecko, które nie może przebywać pod opieką rodziców biologicznych, ma szansę trafić do rodziny zastępczej, która stworzy mu warunki sprzyjające dobremu rozwojowi. W przeciwieństwie do adopcji, jest to tymczasowa forma opieki – kończy się ona w momencie pokonania trudności, które były przyczyną umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej bądź po zakończeniu procedury adopcyjnej dziecka. 

- Rodzinna piecza zastępcza to system, na który składają się poszczególne typy rodzin zastępczych: rodzina zastępcza spokrewniona, rodzina zastępcza niezawodowa, rodzina zastępcza zawodowa, w tym: rodziny zastępcze zawodowe pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna oraz  rodzinne domy dziecka. - mówi Maria Zdrzyniecka, pracownik Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej.

Jakie kryteria należy spełniać, aby zostać rodziną zastępczą?

Aby móc zostać rodzicem zastępczym, należy spełnić szereg kryteriów, uregulowanych przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Rola ta może zostać powierzona osobom, które:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
  • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, a także nie została im ona ograniczona i zawieszona,
  • wypełniają obowiązek alimentacyjny – jeżeli ich dotyczy,
  • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,
  • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem.

Zdolność opieki nad dzieckiem powinna zostać potwierdzona m.in. zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia i opinią psychologiczną. 

- Ponadto kandydaci na rodzinę zastępczą nie mogą figurować w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Nie mogą też być skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. Natomiast nie należy zapominać, że bycie rodziną zastępczą to nie tylko formalności, ale gotowość w głowie i sercu na przyjęcie dziecka, które często niesie ze sobą bagaż dużych doświadczeń – wyjaśnia Maria Zdrzyniecka.

Jak zostaćrodziną zastępczą w Rudzie Śląskiej? Procedura

Zawsze proces ustanowienia rodziny zastępczej przebiega w kilku etapach, obejmujących wstępną kwalifikację, szkolenie i ostateczne ustanowienie rodziny zastępczej przez sąd. W Rudzie Śląskiej cała procedura zaczyna się w Centrum Usług Społecznych, gdzie odbędzie się konsultacja z pracownikiem Działu Wsparcia Rodziny i Pieczy Zastępczej, który poinformuje o przebiegu kwalifikacji kandydatów na rodzinę zastępczą. Właściwą procedurę rozpoczyna złożenie pisemnego wniosku i dołączenie odpowiednich dokumentów, w tym:

  • zaświadczeń lekarskich,
  • dokumentów potwierdzających zatrudnienie,
  • zupełnego aktu małżeństwa – w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim,
  • zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego
  • potwierdzenia braku figurowania kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Po dostarczeniu dokumentów przeprowadzane będą dalsze procedury sprawdzające.

- Następnie pracownicy tutejszego Centrum, tj. koordynator rodzinnej pieczy zastępczej wraz z psychologiem, udają się z wizytą w miejsce zamieszkania kandydata na rodzinę zastępczą, aby rozeznać sytuację socjalno-bytową i rodzinną. Później przeprowadzane zostaje badanie psychologiczne kandydatów, na podstawie którego wydawana jest opinia. Po otrzymaniu pozytywnej opinii psychologa i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej odbywa się kwalifikacja wstępna kandydatów. Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji wstępnej kandydaci, na ich wniosek, zostają skierowani na szkolenie podstawowe, w ramach którego odbywają również staż - mówi Maria Zdrzyniecka.

Po ukończeniu stażu i szkolenia kandydaci na rodziców zastępczych otrzymają stosowne zaświadczenie. Następnie odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydaci otrzymują kwalifikacje do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Celem wszystkich procedur jest upewnienie się, że dziecko trafi do bezpiecznego domu.

Rodziny zastępcze w Rudzie Śląskiej

Jak przekazuje CUS, w naszym mieście na dzień 28 maja funkcjonuje 228 rodzin zastępczych, które otoczyły opieką 364 dzieci. Składają się na nie 141 spokrewnionych rodzin zastępczych, 68 niezawodowych rodzin zastępczych i 19 zawodowych rodzin zastępczych. Każda z nich może liczyć na wsparcie i pomoc. Na swój wniosek zostają objęte pomocą koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, który oferuje wsparcie w sferach, w których rodzina go potrzebuje. Rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc psychologiczną i dostęp do specjalistycznej pomocy dla dzieci.

- Nasze Centrum przeprowadza badania psychologiczne rodzin zastępczych oraz diagnozy psychofizyczne dzięki czemu rodziny nie muszą poszukiwać specjalistów w innych miastach. Ponadto  prowadzone są Szkolenia Dla Rodzin Zastępczych według autorskiego programu zaakceptowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz inne szkolenia i warsztaty mające na celu podniesienie kompetencji wychowawczych oraz zwiększenie wiedzy dot. zaburzeń dzieci. Rodziny zastępcze mają również możliwość korzystania z urlopu wypoczynkowego, a koordynatorzy pomagają zorganizować rodziny pomocowe, do których na czas urlopu rodziny zastępczej trafiają dzieci - dodaje Maria Zdrzyniecka.

Dodatkowo rodziny zastępcze otrzymują również pomoc finansową, określoną w przepisach. 

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – to okazja, aby podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali się zostać rodzicami zastępczymi i zapewnić dzieciom bezpieczne warunki do rozwoju. Wszystkim rodzinom zastępczym życzymy wszystkiego dobrego!
 

Autor / Źródło
Magdalena Świerczek / CUS Ruda Śląska

Komentarze (2) DODAJ

farmazon boy
kazda samotna matka bedzie sklonna zaadoptowac dziecko by miec dodatkowe 800+ na paznokcie czy szczotki na oczach
farmazon boy napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe