Dwaj lekarze ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej otrzymali nominacje profesorskie
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Dwaj lekarze ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej otrzymali nominacje profesorskie

Ordynator oddziału Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej - dr hab. n. med Wojciech Cnota oraz dr. hab. n. med. Bartosz Czuba, który również związany jest z rudzkim szpitalem, otrzymali nominacje profesorskie!

Dwaj lekarze z rudzkiego szpitala z tytułami profesorskimi

8 lutego na stronie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ukazała się informacja, że dwóm pracownikom związanym z Katedrą i Oddziałem Klinicznym Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM wręczono nominacje profesorskie. Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 23 stycznia 2023 r. dr hab. n. med. Wojciech Cnota i dr. hab. n. med. Bartosz Czuba otrzymali tytuły profesorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Wojciech Cnota

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Wojciech Cnota – jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie najpierw w 1998r. uzyskał dyplom lekarza, a następnie w 2003 r. i 2014 r. tytuł dr. n. med. i dr. hab. n. med. Znaczną część jego dorobku naukowego stanowią opracowania dotyczące diagnostyki prenatalnej. 

- W kręgu jego zainteresowań badawczych i zawodowych znajdują się m.in. diagnostyka inwazyjna I/II trymestru ciąży i ultrasonograficzna ocena przepływu krwi w przewodzie żylnym płodu. Nowym nurtem zainteresowań Pana Profesora są zagadnienia psychosomatyki ciąży, porodu i połogu - czytamy na stronie ŚUM. 

W latach 2001-2005 współtworzył pierwszy w południowej Polsce ośrodek badań prenatalnych. Uczestniczył także m.in. w pracach Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących utworzenia Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej. Wspomniane rekomendacje zostały wykorzystane do wprowadzenia w życie ministerialnego Programu Badań Prenatalnych, który jest podstawą codziennego postępowania perinatalnego w Polsce. 

- Międzynarodowa współpraca z ośrodkami skandynawskimi - Uniwersytetem w Tromso oraz z Karolinska Institute w Sztokholmie zaowocowały unikalnymi w skali światowej badaniami nad fizjologią serca płodu w okresie embrionalnym. Pan Profesor swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i doskonalił podczas licznych stypendiów i staży, m.in. w Klinice w Pranatalmedizin und Genetik - MVZ Nurnberg (Norymberga) oraz w Ospedale San Raffaele (Mediolan) - czytamy na stronie ŚUM. 

Aktywnie działa w strukturach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Obecnie wchodzi też w skład Zarządu Sekcji Senologii i Terapii Płodu. Jest Przewodniczącym Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i członkiem International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology (ISUOG) i European Society of Gynecological Oncology (ESGO).

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bartosz Czuba

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bartosz Czuba jest absolwentem II Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Był związany m.in. z Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Zabrzu oraz Kliniką Patologii Ciąży i Rozrodczości w Zabrzu, którą w późniejszym czasie przemianowano na Klinikę Perinatologii i Ginekologii ŚAM w Katowicach. 

- Od października 2000 r. jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii. Podczas pracy w Klinice Perinatologii i Ginekologii w Zabrzu był organizatorem i wykładowcą w czasie kursów z zakresu zastosowania ultrasonografii trójwymiarowej w diagnostyce prenatalnej. Były to jedne z pierwszych w Polsce kursy dla lekarzy, dotyczące zastosowania tej nowatorskiej metody diagnostycznej w Polsce. [...] Swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i doskonalił podczas licznych stypendiów i szkoleń odbywanych w renomowanych ośrodkach w kraju i za granicą – m.in. w Gasthuisberg Universiteat Ziekenhuis w Leuven (Belgia) i All Children Hospital, St. Petersburg. w Stanach Zjednoczonych - czytamy na stronie ŚUM. 

Od 2021 roku jest związany z Katedrą i Oddziałem Klinicznym Położnictwa i Ginekologii w Rudzie Śląskiej, która wchodzi w skład struktur SUM. Pan Profesor jest aktywnym uczestnikiem Międzynarodowych Kongresów Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, a także innych, licznych zjazdów i konferencji o tematyce ginekologiczno-położniczej, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

- Jako swoje największe osiągnięcie naukowe uważa cykl prac opublikowanych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych o sumarycznym IF – ponad 24. Tematyka prac dotyczy zastosowania ultrasonografii i badań dopplerowskich oraz testów biochemicznych w diagnostyce prenatalnej, a także w badaniach echokardiograficznych płodów. Aktualnie prowadzi ćwiczenia dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z zakresu położnictwa i ginekologii - czytamy na stronie ŚUM. 

Obu Panom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym!

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / ŚUM

Komentarze (16) DODAJ

janina
Pan Ordynator Cnota wspaniały lekarz. Pomógł mi w 2010 roku już wtedy był super specjalistą i sympatycznym człowiekiem.
janina napisał/a:
edmund spendel
Przez takich Lekarzy, szpital w Rudzie Śląskiej ma taką renomę. Tak Trzymać
edmund spendel napisał/a:
al dona
Byłam na badaniach prenatalnych u doktora Czuby. Super lekarz. Gratulacje.
al dona napisał/a:
novarra
Oby tylko nie zabrali się za politykę bo w krótkim czasie utracą swój wspaniały dorobek zawodowy .Gratulacje.
novarra napisał/a:
kinga
Super lekarz gratulacje panie Wojtku
kinga napisał/a:
facet
Gratuluję, cieszę się, że mamy tak zacnych lekarzy w rudzkim szpitalu. Życzę Panom dalszych sukcesów na polu zawodowym!
facet napisał/a:
monika
Gratulacje!!!
monika napisał/a:
marta
Dr Cnota to nie człowiek to anioł pamiętam jak w ciąży bliźniaczej miałam robiona amniopunkcję .Pan .Dr widząc mnie pierwszy raz w życiu wizyta na NFZ dał mi swój nr tel powiedział że mam dzwonić w razie czego wszystko mi wytłumaczył i powiedział że moje wyniki wcale nie są takie źle i że mam duże szanse że dzieci będą zdrowe popłakałam się tam powiedział że będzie trzymać za mnie kciuki .Chyba mocno trzymał bo moje 10 letnie clizniaki to zdrowe dzieci dziękuję Panu nigdy nie zapomnę tego że jako jedyny dał mi span nadzieję
marta napisał/a:
zybald
Od zawsze najlepsi specjaliści w rudzkim szpitalu to od ginekologii i położnictwa , Innych specjalistów od leczenia i ratowania życia to nie ujrzysz u nas .
zybald napisał/a:
naborsztajnie
Widać slonske chopy fest lubjom kopać babom w klamotach.
naborsztajnie napisał/a:
antywirus
Jak to nie? A portier? Dzielnie w kowidozie walczył o to, żeby nikt się bez durnej maski nie prześliznął przez bramy szpitala... :-) tak samo, jak nawiedzony dziadu przy wejściu do budynku kopalń rudzkich... dno i metr mułu.
antywirus napisał/a:
heh
Nie no, lepiej było swoją durną gębą przenieść wirusa na oddział żeby połowa pacjentów padła. Tępyś.
heh napisał/a:
bozena
Pan Ordynator Cnota wspanialy lekarz
bozena napisał/a:
adam z
Brawo Panowie doktorzy , jesteśmy z Was dumni
adam z napisał/a:
ola
Brawo i gratulacje Panowie profesorowie.
ola napisał/a:
adamg
Gratulacje Wojtek :)
adamg napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe