Dolina będzie przywrócona naturze
Dolina będzie przywrócona naturze
Dolina będzie przywrócona naturze
Dolina będzie przywrócona naturze
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Dolina będzie przywrócona naturze

Do końca września w Rudzie Śląskiej zrewitalizowanych zostanie 5 hektarów cennego przyrodniczo obszaru znajdującego się pomiędzy ul. Bujoczka a ul. Kościelną. Rudzki magistrat właśnie rozstrzygnął przetarg w tej sprawie. Oprócz uporządkowania terenu, nasadzeń nowych roślin oraz budowy budek lęgowych dla ptaków i owadów powstanie także nowa infrastruktura dla mieszkańców. Wybudowana zostanie ścieżka edukacyjna, ścieżka pieszo–rowerowa, pojawią się ławki oraz utworzony zostanie plac zabaw. Inwestycja kosztować będzie milion złotych. Większość tych środków miasto odzyska dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Rewitalizacja przestrzeni miejskich obejmuje nie tylko budynki, czy infrastrukturę komunalną, ale także tereny zielone - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jak ważna jest zieleń w mieście pokazują najnowsze badania psychologów i specjalistów od urbanistyki. Otóż okazuje się, że ludzie mieszkający w pobliżu terenów zielonych są szczęśliwsi, bardziej życzliwi i skłonni do pomocy. Lepiej też znają swoich sąsiadów – dodaje.

Teren objęty projektem stanowi w głównej mierze dolina znajdująca się pomiędzy ul. Bujoczka a Kościelną w dzielnicy Ruda, przez którą przepływa tzw. Rów Rudzki II. Znajdują się tu także dwa niewielkie, płytkie stawy.

Aktualnie to miejsce jest nieuporządkowane i zaśmiecone, ale teren ten ma duży potencjał – zastrzega wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Rozstrzygnęliśmy właśnie przetarg na tę inwestycję i po podpisaniu umowy z wykonawcą chcielibyśmy ruszyć z pracami – dodaje.

Jak w szczegółach będą wyglądały prace przy tej ekologicznej inwestycji? W pierwszej kolejności uporządkowany zostanie teren poprzez uprzątnięcie śmieci oraz wycinkę roślin inwazyjnych. Usunięta zostanie także część powalonych lub uschniętych drzew, głównie tych, które kolidować będą z aktualnymi bądź projektowanymi ścieżkami. Będą również nowe nasadzenia. Chodzi o kilkadziesiąt drzew i krzewów oraz kilkaset bylin.

Ponadto wykonane zostanąłąki parkowe oraz zainstalowane zostaną budki lęgowe dla ptaków i owadów, a także skrzynki dla nietoperzy. Wybudowana zostanie pieszo-rowerowa ścieżka o długości ok. 650 m, prowadząca od ul. Bujoczka do ul. Porębskiej oraz schody terenowe prowadzące od strony ulicy Kościelnej/Porębskiej. Ponadto w rejonie ul. Bujoczka wykonany zostanie plac zabaw dla dzieci, nie zabraknie też drobnej architektury - ławek, koszy na śmieci, stolików do gry.

Niezwykle istotnym w skali całego przedsięwzięcia będzie jego edukacyjny wymiar. Na obszarze objętym inwestycją zostanie wytyczona ścieżka edukacyjna, przy której zainstalowane zostaną tablice edukacyjne.

Planujemy także wydanie broszury informacyjnej, a także książeczki i kolorowanki dla dzieci. Opracowane zostaną także materiały do placówek oświatowych – informuje Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa UM.

Cała inwestycja kosztować ma ponad 1,2 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie przyznane zostało miastu już w ubiegłym roku. Otrzymały go jedynie 4 projekty z województwa. Udzielone ono zostało w ramach RPO Województwa Śląskiego 2014 – 2020. Działanie 5.4.1. Ochrona różnorodności biologicznej ZIT – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Okazuje się, że dolina Rowu Rudzkiego odznacza się dużymi walorami krajobrazowymi, charakteryzuje się też dużą różnorodnością zwierząt, szczególnie płazów i ptaków.

Występuje tu także 5 gatunków roślin objętych ochroną częściową w Polsce, w tym konwalia majowa i bluszcz pospolity, oraz dwa gatunki zagrożone w skali regionu górnośląskiego - rzeżucha gorzka i jeżogłówka pojedyncza. Ponadto znajdują się tutaj dwa pomniki przyrody – 150-letni grab oraz 200-letni dąb szypułkowy – wylicza naczelnik Wyciślik.

Dolina Rowu Rudzkiego II ze względu na stosunkowo wąskie dno, dość dużą głębokość oraz występowanie zbiorników wodnych charakteryzuje się swoistym topoklimatem – większą wilgotnością powietrza i częstszymi mgłami niż na sąsiednich terenach, mogą się też zdarzać inwersje temperatury. Co interesujące, po plebiscycie w 1922 r. wzdłuż osi doliny Rowu Rudzkiego II przebiegała granica między Polską a Niemcami.

Przypomnijmy, że władze Rudy Śląskiej w tym roku rozpoczną realizację innego projektu związanego z rewitalizacją terenów zielonych. Chodzi o tzw. Trakt Rudzki, czyli ścieżkę pieszo - rowerową, łączącą Wirek z Nowym Bytomiem. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Powstanie tam m.in. industrialny park rekreacji, inhalatorium, czy ogród sensoryczny. Miasto na ten cel pozyskało ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja ta z kolei będzie się uzupełniać z rewitalizacją hałdy przy ul. 1 Maja w ramach programu LUMAT. Aktualnie jest ona realizowana, a do jesieni ma tu powstać punkt widokowy, ścieżki spacerowe, plac zabaw i tor saneczkowy, a do tego nasadzone zostaną tu rośliny, które nie pozwolą na przedostanie metali ciężkich poza glebę.

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / UM Ruda Śląska

Komentarze (23) DODAJ

kąty
Lepiej byście zrobili renowacja w Halembskim lesie Ścieżkę Zdrowia za łebka się tam bawiłem z dziadkiem fajna sprawa
kąty napisał/a:
toć łodpicujcie
W tych małych gnojokach kiedyś łowili ryby wędkarze jest to droga po zadku jak się idzie z cmentorza w strona gródka. W maju kwitną tam bzy. Idzie iś tam w krzoki z dziołszkom.
toć łodpicujcie napisał/a:
może warto
A może by mały porządek zrobić na Pordzika? (Ruda Śl.5) - strach wieczorem iść - tyle niepotrzebnych zarośli, krzaków. Wystarczy teren uporządkować, kilka ławek postawić i park jak malowany... Aż przyjemnie by się tam przebywało a dzisiaj... strach samemu iść...
może warto napisał/a:
z koscielnej
A może by przy okazji dwa małe stawy wyczyścić i odtworzyć?
z koscielnej napisał/a:
jestem za
Tak i jeszcze zarybić, wybudować stanowiska wędkarskie.
jestem za napisał/a:
kasia
Świetnie, w końcu jakaś mądra decyzja. Nasze miasto mogłoby być piękne gdyby zadbać o tereny zielone. Mam nadzieję, że puszcza przy ul Magazynowej i Norwida nie zostanie zlikwidowana, a droga która ma tamtędy przebiegać zostanie nieco przesunięta. To miejsce ma również potencjał i jest największą ozdobą tego osiedla. Mieszkają w niej zające, jeże, wiewiórki i mnóstwo ptaków.
kasia napisał/a:
bywalec za bajtla.
Dolina, doliną a może by tak odtworzyć piekny staw który znajdował się u podnóża wzgórza.Moher, staw zasypany śmieciami idiotyczną decyzją kogoś z UM.
bywalec za bajtla. napisał/a:
jo...
mi się zdaje że to jest tylko godka teraz przed wyborami aby ich wybrać ponownie .
jo... napisał/a:
ja
A co x terenami na kokotku? Bo tam nadal noe widać, by coś sie działo?
ja napisał/a:
wow
Wiecej takich informacji :)
wow napisał/a:
olo
Czekamy nie na informacje ale na efekty, a tych jakoś nie widać.
olo napisał/a:
marzycielka
Pewnie będzie pięknie. Czekamy teraz na upiększenie terenów wzdłuż Kochłówki na Wirku, Bykowinie i w Kochłowiach. Najpierw "odsmrodzenie" potoku, a potem zrobienie tam pięknych terenów rekreacyjnych...moje marzenie...
marzycielka napisał/a:
ihy
Brawo! Miło czytać dobre informacje. Jak dobrze kojarzę to będzie można ścieżką rowerową przejechać od "DTŚ" do Bujczoka / Szczęść Boże i aż się prosi "spięcie tego" z ulicą Torową, Sosinki do terenów dawnej koksowni w Orzegowie.
ihy napisał/a:
ekol
Znakomicie. Oby tak dalej. Skończyć z szaleństwem wycinki drzew "na wszelki wypadek". Ruda posiada wiele takich terenów, które mogły by być dobrą przeciwwagą dla zurbanizowanych a ostatnio wygolonych z drzew terenów. Wystarczy dobry pomysł na poprowadzenie ciągów pieszo-rowerowych, tablic informacyjnych a ludzie chętniej będą w takim terenie wypoczywać.
ekol napisał/a:
rudzianka
Bardzo przeprasza,chciałam zrobić na palec zielony w górę,ale niestety są bardzo blisko i zrobił się czerwony 😞zgadzam się całkowicie z tą wypowiedzią.
rudzianka napisał/a:
ruda
A jaki był cel wycinki drzew przy Kokota na wysokości budowanego osiedla przy Dino?? Powyżej, zostawiony pas drzew oddziela TBSy od drogi, a u dewelopera musiały być ścięte?? Żałosny widok.
ruda napisał/a:
grzegorz
bardzo fajnie, mam nadzieję,że to pociągnie za sobą kolejne tego typu inwestycje
grzegorz napisał/a:
teresa
Brawo, zieleń ważna w mieście, odkrycie roku. A na Halembie wycinka goni wycinke. Może tu też zaczęlibyście porządkowanie tereny zielone i robic ścieżki spacerowe np w Dolinie Klodnicy?? Ostatnio mam wrażenie, że wszystkie inwestycje są robione w północnej części miasta, a południowa??
teresa napisał/a:
mieszkanka
a na

































A na Halembie w ramach walki ze smogiem wytną do reszty kawał lasu i postawią osiedle domków jednorodzinnych albo inne badziewie ,tu coraz mniej terenów zielonych ,szkoda .
mieszkanka napisał/a:
rudzianka
Bardzo się cieszę,że w końcu będzie tam pięknie,1000razy tamtędy przechodziłam i było coraz gorzej i gorzej,a teraz proszę ,takie wieści,super 😀
rudzianka napisał/a:
n4u
rewitalizacja - fajnie, ale po co ławki i chodniki ? By osiedlowa hołota wyrzucała butelki po krzakach ?
n4u napisał/a:
kieres
Takich właśnie działań oczekują mieszkańcy a nie kolejnych szeregowców czy blaszanych marketów, które za parę lat będą straszyć jak te przy Zabrzańskiej czy dawna Biedronka przy Czarnoleśnej. Takich miejsc jak opisane powyżej jest u nas znacznie więcej i mam nadzieję, że na nie też przyjdzie czas i znajdą się pieniądze by je zrewitalizować. Ktoś powinien w końcu zrozumieć, że ludzie chcą też odpoczywać w pięknym, zdrowym otoczeniu a nie tylko robić zakupy.
kieres napisał/a:
nadzieja jest....
Dokładnie! Za miedzą Zabrze również na Trębackiej zrobiło porządek z hałdą przy Trębackiej, ogarniają Bytomkę, a jakby Ruda zajęła się w kolejnym kroku okolicą Slavii byłoby pięknie...
nadzieja jest.... napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe