Bądź EKO od małego – uczniowie SP nr 23 wprowadzają EKOzmiany
EKOzmiana 4
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Bądź EKO od małego – uczniowie SP nr 23 wprowadzają EKOzmiany

Uczniowie klas 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 23 im. Jana Brzechwy wzięli udział w wyjątkowych warsztatach o tematyce ekologicznej, zorganizowanych przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude. Młodzi ludzie świetnie się bawili i przy okazji wiele dowiedzieli się o codziennych sposobach bycia EKO.

EKOzmiany w Rudzie Śląskiej

Ekologiczne warsztaty w naszym mieście odbyły się z inicjatywy Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude, realizującej innowacyjny projekt EKOzmiany. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi, a także wskazanie im mocy siły sprawczej, jaką dysponują, jeśli chodzi o lokalną ochronę środowiska.

Warsztaty odbyły się 23 czerwca – poprowadzili je Agata Kempa, Julia Pawicka, Julia Mordasiewicz, Beniamin Bożek oraz Leon Madej. Uczestnikami byli uczniowie klas 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 23. 

Zwiększenie świadomości i kreatywna nauka

Na początku uczniowie wypełnili test wiedzy o ekologii. Następnie podczas ćwiczenia „ekokompasy” młodzi ludzie mogli wyrazić swoje zdanie na temat konkretnych, ekologicznych zagadnień, a następnie rozpoczęto pracę w grupach. Uczniowie pracowali nad własnymi projektami ekologicznych działań lokalnych, które można by zrealizować na terenie szkoły. Pomysły następnie zaprezentowano, a w drodze głosowania wybrano najbardziej inspirujący projekt. Warsztaty zwieńczył ponowny test z wiedzy o ekologii – uczniowie mogli zweryfikować, jak wiele dowiedzieli się o ochronie środowiska podczas zajęć. Na koniec otrzymali drobne upominki i mogli wziąć udział w quizie wiedzy z nagrodami.

- Myślę, że każdy projekt, który ma na celu ochronę środowiska lub przybliżenie się do ekologii, ma same plusy. My całe życie się edukujemy – jak to mawiali klasycy. A ekologia jest wszędzie dookoła nas. Nawet nie mamy świadomości, że ona jest tak potężna i wpływa na nasze życie, a przede wszystkim na przyszłość. Jeśli nie zaszczepimy tego młodzieży czy dzieciom, to będzie źle, wręcz fatalnie. To oni będą kiedyś osobami decyzyjnymi, zatem bez takiej edukacji będziemy na straconej pozycji jako społeczeństwo – mówi Krzysztof Rodzoch, nauczyciel historii i wiedzy o regionie w SP nr 23.

Warsztaty realizowane w ramach projektu EKOzmiany, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, odbyły się również w innych miastach, m.in. w Chorzowie, Katowicach, Mikołowie i Jastrzębiu-Zdroju.

Autor / Źródło
Magdalena Świerczek / Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego "Agere Aude"

Komentarze (1) DODAJ

karolina
Świetna inicjatywa, oby więcej takich projektów w naszym mieście!
karolina napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe