W mieście działa prawie 400 punktów sprzedaży alkoholu!
Dziś w Rudzie Ślaskiej możemy kupić alkohol w niemal 400 punktach. Po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów, gmina będzie mogła w większym zakresie decydować o tym, w jakich godzinach nocnych alkohol można kupić i gdzie wolno go spożywać.
Obecnie w Rudzie Śląskiej działa 261 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Uwzględniono tu również zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo. Kupić i wypić alkohol na miejscu możemy zaś w 105 punktach. To dużo czy mało - pytamy rudziankę mieszkająca nieopodal całodobowego sklepu z alkoholem na ulicy Westerplatte.
Według mnie to bardzo dużo, dzieląc na 10 dzielnic... Na pewno wieczorami jest tu większy ruch, przychodzą głównie panowie po "szychcie". Po piwku czy dwóch łatwiej o zwadę i takie głośne zachowanie może być dla mieszkańców pobliskiego osiedla uciążliwe-usłyszeliśmy.
Rudzianie od lat narzekają na zakłócanie ciszy nocnej w okolicach całodobowych sklepów sprzedających alkohol - to stałe punkty patroli policji i straży miejskiej. Do tej pory miasto nie mogło narzucić przedsiębiorcy godzin otwarcia sklepu, obowiązują jednak pewne ograniczenia. Uchwała gminy z 2007 roku wprowadza w porze nocnej stały zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w placówkach handlu detalicznego i w lokalach gastronomicznych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Przez budynek mieszkalny wielorodzinny rozumie się budynek składający się z więcej niż dwóch mieszkań, a przez porę nocną rozumie się godziny od 22:00 do 6:00 rano dnia następnego - doprecyzowuje rudzki magistrat.
Przepisy określają także precyzyjnie, jak wygląda procedura uzyskania zgody na sprzedaż alkoholu. Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy dołączyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych oraz pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w budynku wielorodzinnym.
[sc name="wnioski"][/sc]
Następnie wniosek zostaje przekazany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która przeprowadza oględziny. Sprawdza m.in., czy punkt sprzedaży napojów alkoholowych nie jest zlokalizowany w odległości mniejszej niż 30 metrów bieżących od: szkół, przedszkoli, innych placówek oświatowo-wychowawczych, żłobków, placówek opiekuńczo-wychowawczych, miejsc przeznaczonych do publicznego stałego wykonywania obrzędów religijnych, w tym cmentarzy.
Przez wskazaną odległość rozumie się najkrótszą odległość od głównego wejścia do obiektu przedsiębiorcy ubiegającego się o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, do głównego wejścia na teren obiektu chronionego, mierzonego wzdłuż pieszych ciągów komunikacyjnych - wyjaśnia Bożena Kurpanik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzia Miasta Ruda Śląska
Co zmienni podpisana przez prezydenta Dudę ustawa? Gmina będzie miała najprawdopodobniej prawo ograniczyć godziny nocnej sprzedaży alkoholu, a nawet jej zakazć. Samorządy będą też mogły zaostrzyć zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, wskazując konkretne miejsca do tego przeznaczone. Dotąd przepisy dość nieprecyzyjnie określały, gdzie picie alkoholu jest niedozwolone, to np. parki i ulice.
Zapytaliśmy, czy rudzcy samorządowcy skorzystają z nowych uprawnień.
Wprawdzie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie została jednakże jeszcze opublikowana, a więc nie znamy jej ostatecznej treści. W związku z tym nie były prowadzone ustalenia odnoście mających wejść w życie zmian - podsumowuje naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.
A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Komentarze (12) DODAJ
Dobrym rozwiązaniem byłoby po 22 sprzedaż alkoholu wyłącznie w lokalach gastronomicznych oraz stacje paliw.