Ruda Śląska zyskała czujnik mierzący poziom smogu
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Ruda Śląska zyskała czujnik mierzący poziom smogu

W Rudzie Śląskiej zwiększono dostęp do informacji o jakości powietrza, dzięki czujnikowi smogu. W placówce eurobanku przy ulicy Niedurnego 35, zainstalowano sensor powietrza mierzący poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiaru dostępne są na stronie https://map.airly.eu/pl/. Czujnik w Rudzie Śląskiej jest elementem kampanii #BezSmogu, realizowanej przez eurobank.

Celem inicjatywy eurobanku jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza   w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem.

Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misję – Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

Artur Kurasiński konsekwentnie zachęca do stworzenia sieci czujników, zwracając uwagę na rolę precyzyjnego dostępu do danych o jakości powietrza. eurobank odpowiedział na apel blogera przyłączając się do współtworzenia mapy jakości powietrza w Polsce.
W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Europy. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w naszym kraju.  Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, zanieczyszczone powietrze może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli. Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu. 

Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku - Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Departament PR i Komunikacji, Euro Bank S. A.

W ramach kampanii eurobanku zamieszczonych zostało 50  czujników. W województwie śląskim, łącznie z Rudą Śląską, jest ich 19. Dodatkowo sensory pojawiły się w województwach: dolnośląskim, małopolskim, opolskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim.

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / Havas PR

Komentarze (12) DODAJ

smog
Czuć smog ale odtyłu.
smog napisał/a:
marek
Pod linkiem macie mapę z czujnikami
https://map.airly.eu/pl/
marek napisał/a:
as
Problem smogowy pokazuje tylko, że miasto ma gdzieś mieszkańców bo skoro spłacanie długu miasta jest priorytetem nad zdrowiem i życiem mieszkańców to ja nie mam pytań... Jak tylko się dorobię to wyprowadzka z Rudy będzie pierwszym ruchem. Ja sam palę węglem dobrej jakości ( znaczy się z naszych kopalń po 700-800 zł / tona), ale co poradzę skoro co drugi mieszkaniec pali opony, szmaty plastiki itp.?
as napisał/a:
iks
Co tu MIASTO winne? Sam piszesz, że to MIESZKAŃCY (przynajmniej niektórzy) mają to gdzieś...
iks napisał/a:
ruda
Całkowita likwidacja pieców węglowych śmieszne bardzo i zastanów się człowieku co gadasz,a kto by niby zato miał zapłacić za wymiane tych pieców węglowych na ogrzewanie elekrtyczne lub gazowe no pytam się kto
ruda napisał/a:
kolega
Póki co płacę Ja płacisz Ty, Nasze rodziny swoim zdrowiem! Więc czym jest koszt likwidacji opalania węglem wobec bezcennego zdrowia? Chyba że ci nie zależy na tym.....
kolega napisał/a:
hajer
Widzę, że "Kolega" nie zna realiów. To w takim razie wyjaśnię. Jest wiele osiedli z kamienicami i mieszkaniami, które są wyposażone w piece węglowe. Sam chciałbym się przerzucić na gaz albo miejskie CO, ale nasze kochane miasto i spółdzielnia nic z tym nie chce robić - mimo że wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie. Natomiast ogrzewanie elektryczne to najdroższe źródło i mało kogo na to stać. Łatwo ci pisać jak nie znasz problemu, a on nie zależy tylko od właścicieli pieców, a w głównej mierze od władz miasta.
hajer napisał/a:
eryk
A jednak coś ma ruch samochodowy do smogu skoro taka Warszawa czy Kraków przy alarmie smogowym wprowadzają darmową komunikację miejską.
eryk napisał/a:
qq
To dlaczego Londyn, Berlin, Paryż czy Rzym maja mniej smogu niż Żywiec Czy Nowy Sącz ?
Pewnie w Żywcu więcej samochodów :) Palenie "bele czym" starych piecach jest głównym powodem tego problemu.
qq napisał/a:
kolega
Bo wyobraź sobie , że w tych miastach Nikt nie ogrzewa węglem mieszkania. Co więcej taka Słowacja czy Czechy w swoim czasie przeprowadziły gazyfikacje i tam podstawowym źródłem ogrzania mieszkania jest gaz!
kolega napisał/a:
zorrok
Tu nawet nie chodzi o węgiel. Dobry węgiel spalany w sprawnym piecu nie jest taki straszny. Ale palące się meble, szmaty czy butelki i plastiki to już tak
zorrok napisał/a:
kolega
Bo wyobraź sobie , że w tych miastach Nikt nie ogrzewa węglem mieszkania. Co więcej taka Słowacja czy Czechy w swoim czasie przeprowadziły gazyfikacje i tam podstawowym źródłem ogrzania mieszkania jest gaz!
kolega napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe