Trwa sezon grzewczy. Świętochłowiccy policjanci apelują - uwaga na ogień i czad!
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Uwaga! Niebezpieczny czad

Sezon grzewczy został już dawno rozpoczęty. Przed nami długi mroźny okres, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych.

Niestety każdego roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym sezonie zimowym właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Zaczadzenia często wynikają zwyczajnie z nieświadomości, a tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Problem z czadem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Oto kilka rad na to, by właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:

Po pierwsze w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Podstawowym błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. W przypadku, w którym nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.


Kto biegał na golasa krzycząc SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU? I kto strzela do dzików jak do tarczy? Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / KMP Ruda Śląska

Komentarze (6) DODAJ

adam
A z gazu czadu nie ma?
adam napisał/a:
oliwier
pozamykać kopalnie, zniknie czad.Proste , mysle ze nawet patologia to zrozumie
oliwier napisał/a:
v12
Ale kretyn co w łazience masz piec węglowy. Ze szkołą ci było chyba nie po drodze. De bil.
v12 napisał/a:
krystyna
Ja kupiłam na ul, 1 Maja pawilon przed skrzyżowaniem Ruda- Czarny las-Nowy Bytom taki na 10 lat 130 zł z atestem z UE
krystyna napisał/a:
malotta
A może by tak podać kilka sklepów Ww Rudzie Ślaskiej,gdzie można kupić czujkę , bo ja nie mogłem się tego dopytaćPozdrawiam. Henryk Malotta
malotta napisał/a:
*****  ***
Na allegro jest ich multum a przed sezonem grzewczym można dostać w Kauflandzie w Bricomarche na Świętochłowicach w Castorama
***** *** napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe