Pokonaliśmy barierę, jaka dzieli głuchych od słyszących
Aparaty Słuchowe Sobiesław Wietecha to firma działająca na rynku od 10 lat. O zmianach, jakie nastąpiły na przestrzeni tych lat oraz funkcjonowaniu firmy opowiada właściciel – Sobiesław Wietecha.
Państwa firma funkcjonuje już od 10 lat. Proszę powiedzieć co w tym czasie się zmieniło?
Od 10 lat ceny nie zmieniły się. Biorąc pod uwagę inflację i wzrost płacy minimalnej dzisiaj aparaty słuchowe stały się powszechne, nie są luksusem dla wyłącznie bogatszych klientów. Technika cyfrowej obróbki dźwięku pozwala na poprawienie komfortu słyszenia w aparatach.
Jak z obserwacji oceniacie Państwo problem słuchu wśród młodych ludzi?
Problem był 20 lat temu, kiedy dostęp do aparatów był mocno ograniczony - dzieci słabosłyszące kierowane były do szkoły specjalnej razem z dziećmi inaczej upośledzonymi. Dzisiaj niedosłuch wykrywany jest bardzo wcześnie tj. w 1 roku życia. Zastosowanie aparatów pozwala na prawie normalny rozwój mowy (zależnie od wady słuchu) i dalszy intelektualny rozwój dziecka.
Wśród protetyków dysponujecie osobą posługującą się językiem migowym, to raczej rzadkość. Czy dużo osób korzysta z jego pomocy?
Językiem migowym posługuje się Ania Dyduk i ja. Mamy też głuchą praktykantkę, którą uczę wykonywania wkładek indywidualnych. Osoby posługujące się migowym czuja się u nas swobodnie, ponieważ pokonaliśmy barierę, jaka dzieli głuchych od słyszących. Staramy się dotrzeć do jak największej ilości osób, więc klientów z roku na rok przybywa.
Czy ozdobne aparaty cieszą się dużym zainteresowaniem?
Aparaty i wkładki o niestandardowym wyglądzie stosują osoby nieliczne. Ci jednak, którzy zdecydowali się odskoczyć od standardu są zadowoleni, ponieważ mają coś niepowtarzalnego co wyróżnia ich spośród wielu innych użytkowników.
W życiu codziennym jesteśmy narażeni na hałas i różne czynniki wpływające na pogorszenie słuchu. Proszę powiedzieć jak dbać o słuch?
Nie przesadzać z natężeniem i czasem w jakim słuchamy głośnych dźwięków. Potrzebna jest zmiana nawyków. Przykład: słuchanie muzyki przez słuchawki w autobusie lub tramwaju zamienić
na czytanie książki. Użyć ochronników słuchu przy pracach hałaśliwymi elektronarzędziami. Podczas jazdy motocyklem używać kasku w którym uszy są osłonięte i nie świszczy wiatr...
Dziękuję za rozmowę.
Komentarze (4) DODAJ
Jeden błąd nikogo nie skreśla to raz,każdemu się mogło to zdarzyć...a dwa widać,że nie masz pojęcia o czym mowa;/ Nawet sobie sprawy nie zdajesz ile w tym wszystkim biurokracji.
A to,że w tej firmie ktoś pomaga ludziom niepełnosprawnym (takim jak ja i mój syn) wypełnić dokumenty to tylko dobrze o nich świadczy.
POZDRAWIAM SERDECZNIE;)))
Bardzo się ciesze, ze jest ktoś tak wyrozumiały. Polecam ta firmę każdemu kto ma kłopoty ze słuchem.;)