Młodzież odda hołd więźniarkom KL Ravensbruck – rusza XI edycja konkursu
Młodzież odda hołd więźniarkom KL Ravensbruck – rusza XI edycja konkursu
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Młodzież odda hołd więźniarkom KL Ravensbruck – rusza XI edycja konkursu

Do 5 marca br. młodzież może zgłaszać się do udziału w XI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Wandy Półtawskiej „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck”. Jego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej– Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck” oraz Miasto Ruda Śląska.

Hołd dla ofiar Ravensbruck

Eliminacje wojewódzkie zaplanowano w dniach 10-14 marca br., a gala finałowa odbędzie się 9 kwietnia br. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Stanowi ono hołd dla ofiar niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck, w którym cierpiało i zginęło tysiące kobiet i dzieci.

– Jesteśmy dumni, że w naszym mieście odbywa się tak ważne wydarzenie. To nasz obowiązek, by pamięć o ofiarach Ravensbruck trwała w kolejnych pokoleniach. Ten konkurs, poprzez słowo, przybliża nam ich cierpienie, ale również heroizm. To dla nas zaszczyt, że możemy być częścią tego szlachetnego przedsięwzięcia – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem każdego z uczestników konkursu jest wybór i przygotowanie recytacji dwóch utworów: jednego wiersza i jednego fragmentu prozy z podanego przez organizatorów spisu, który zawiera przede wszystkim wspomnienia więźniarek KL Ravensbruck.

- Konkurs recytatorski im. prof. Wandy Półtawskiej to nie tylko forma upamiętnienia,ale i ważne narzędzie edukacyjne. Dzięki niemu młodzi ludzie wchodzą w dialog z historią, poznają losy niezwykłych kobiet, które w obliczu nieludzkich warunków zachowały godność i człowieczeństwo. To ważna lekcja patriotyzmu i wrażliwości – zaznacza wiceprezydent ds. społecznych Anna Krzysteczko.

Eliminacje i finał

Do gali finałowej zostaje zakwalifikowanych dwóch zwycięzców z każdego półfinału. Finał odbędzie się 9 kwietnia br. o godz. 10.00 w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Główną nagrodą dla finalistów oraz ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec – do Muzeum Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck w dniach 23 - 26 maja br.

Patronat medialny nad konkursem objęli: „Gość Niedzielny”, Polskie Radio Katowice, Radio eM oraz TVP3 Katowice.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin i karta zgłoszenia, znajdują się na stronie: LINK.

Warto przypomnieć, że w KL Ravensbruck osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci, z czego blisko 92 tysiące zginęło.Szczególnie tragiczny był los Polek, które stanowiły największą grupę etniczną w obozie i na których przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty medyczne.

Ustanowienie kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach Ravensbruck przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest świadectwem potrzeby pielęgnowania pamięci o tamtych wydarzeniach.

Autor / Źródło
Justyna Dudek / UM Ruda Śląska

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe