Ograniczenia w kościołach tzw. obszaru czerwonego
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Ograniczenia w kościołach tzw. obszaru czerwonego

Od soboty 8 sierpnia w życie weszły nowe regulacje prawne dotyczące obostrzeń w niektórych powiatach. Zmiany obejmują także zgromadzenia religijne.

W archidiecezji katowickiej nowe zarządzenia dotyczą parafii znajdujących się na terenie Rudy Śląskiej, Rybnika oraz powiatów pszczyńskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

Jak czytamy w par. 25 ust. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia br., "zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w obszarze czerwonym pod warunkiem, że (...) w budynkach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny".

- Oznacza to, że w kościele, w którym zazwyczaj po przeliczeniu wszystkich miejsc siedzących i stojących może przebywać 300 wiernych, według nowych regulacji w obszarze czerwonym w Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa tej liczby - tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.

Wszystkich uczestników liturgii, bez względu na obszar, na którym znajduje się kościół, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Z obowiązku tego zwolnieni są celebransi. Dodatkowo w obszarze czerwonym także osoby przebywające na zewnątrz kościołów, bez względu na odległość między osobami, muszą używać maseczek. W przypadku obszaru żółtego i zielonego wystarczy odpowiedni dystans społeczny, nie mniejszy niż 1,5 m.

Rozporządzenie zostało przesłane do księży proboszczów, którzy są zobowiązani do uwzględnienia zarówno nowych, jak i obowiązujących już zaleceń w dyspozycjach duszpasterskich.

- Wprawdzie czas urlopów i wakacji sprzyja podróżowaniu i spotykaniu się z osobami, ale nie możemy zapominać, że stan epidemii nie został odwołany. Wciąż istnieje realne niebezpieczeństwo zachorowania na COVID-19. Liczby nowych zakażeń, które w tych dniach podaje Ministerstwo Zdrowia, nie pozostawiają złudzeń. Przestrzeganie zaleceń i przepisów sanitarnych w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych to nasz obowiązek i konkretna realizacja chrześcijańskiego przykazania miłości bliźniego - dodaje ks. Wojtal.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Archidiecezja Katowicka

Komentarze (6) DODAJ

rudzianka
Ale w Rudzie Slaskiej zaden z biskupow nie dal dyspensy z niedzielnej mszy . Nic o tym nikt nie gadal ani nie pisal chociaz nalezymy do czeronej strefy
rudzianka napisał/a:
egon
niech łażą do kościołów. bóg rozpozna swoich
egon napisał/a:
adolf
Byłoby fajnie jak by zamkli te kościoły, moja stara by mnie nie wyciągała rano w niedziele z łóżka. Można by zobaczyć w TV.
adolf napisał/a:
kulfon
A Ciebie zamknąć do psychiatryka, wszędzie sa wariaci nie tylko tam
kulfon napisał/a:
dżesika
Zamknąć ta sodomie i gomorie
dżesika napisał/a:
adolf
zamknąć kościoły - Bóg jest wszędzie, nie tylko tam
adolf napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe