Koncepcja osiedla Werdon autorstwa Karola Pietera nagrodzona w dwóch konkursach!
Koncepcja osiedla Werdon autorstwa Karola Pietera zdobyła dwie nagrody w prestiżowych konkursach ogólnopolskich, a walory tego osiedla zostały dostrzeżone w skali Polski!
"Familok XXI wieku. Rewitalizacja Osiedla Patronackiego "Werdon" w Rudzie Śląskiej"
Karol Pieter jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, właścicielem pracowni WERDON.studio. Od sześciu lat pracuje jako architekt. Rudzianin, silnie związany z tym miastem lokalny działacz na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Jest także członkiem Komitetu Rewitalizacji Rudy Śląskiej.
Jego nagrodzony projekt dotyczy przekształcenia istniejącego w Rudzie Śląskiej osiedla "Werdon". "Familok XXI wieku. Rewitalizacja Osiedla Patronackiego "Werdon" w Rudzie Śląskiej" proponuje zmiany w istniejącej zabudowie osiedla, nowe obiekty mieszkalne, rozwiązanie problemu parkowania i nowe zagospodarowanie placu wewnątrz zabudowy z ciekawym systemem pawilonów. Praca Karola Pietera została przygotowana i obroniona na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod opieką dr inż. arch. Jana Kubeca.
- Kiedy ustalaliśmy z promotorem dr inż. arch. Janem Kubecem temat mojej pracy, zaproponowałem właśnie to osiedle. Często przechodziłem koło Werdonu, tutaj mieszkał w młodości mój dziadek. Jestem emocjonalnie związany z Rudą Śląską i zależało mi na pokazaniu naszego pięknego dziedzictwa - mówił Karol Pieter. - Dokładne analizy historyczne i wywiady pozwoliły na wytworzenie struktury w znacznym stopniu odwołującej się do przeszłości. Zależało mi na przywróceniu prymatu stref wspólnych poprzez stworzenie miejsc, w których mieszkańcy mogą prowadzić wspólne aktywności. Poprzez zastosowanie modułowych pawilonów możemy kreować zmienną przestrzeń dostosowaną do aktualnych potrzeb użytkowników. Dogęszczenie kwartału, w linii historycznej zabudowy zniszczonej przez działanie szkód górniczych, modułową drewnianą konstrukcją pozwala na łatwą i ekonomiczną rozbudowę, a zastosowane materiały są zgodne ze współczesnymi tendencjami do projektowania zrównoważonego - dodał architekt.
Karol Pietrek nagrał nawet film dotyczący osiedla Werdon.
Rudzianin nagrodzony w dwóch prestiżowych konkursach
Pod koniec maja po raz drugi odbyło się Święto Wydziału Architektury PW. W trakcie wydarzenia poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszy dyplom prośrodowiskowy! III nagrodę otrzymał właśnie Karol Pieter.
W uzasadnieniu sądu konkursowego czytamy, że głównym założeniem projektu jest stworzenie modelowego przykładu przywrócenia wartości zdegradowanej tkanki miejskiej z jednoczesnym umocnieniem więzi społecznych. Projekt proponuje zmiany w istniejącej zabudowie, nowe obiekty mieszkalne, rozwiązanie problemu parkowania i nowe zagospodarowanie placu wewnątrz zabudowy z ciekawym systemem pawilonów.
- Nowe obiekty mają zostać wzniesione w prefabrykowanej technologii szkieletu drewnianego. Wybrano technologię charakteryzującą się energooszczędnością oraz możliwością łatwego montażu, demontażu i ponownego zastosowania. Jednocześnie autor proponuje utworzenie na miejscu małej hali produkcyjnej systemu modułowego, gdzie po odpowiednim przeszkoleniu mogliby pracować okoliczni i przyszli mieszkańcy. Takie podejście ma znaczenie zarówno społeczne jak i związane z ograniczeniem transportu a tym samym śladu węglowego nowej inwestycji. Jury oceniło wysoko te koncepcje jak również propozycję zagospodarowania placu z użyciem pawilonów. Pawilony mogą być wykorzystane częściowo w celach handlowych oraz w organizacji przestrzeni dla rekreacji, przechowywania, uprawy roślin i jako miejsce dla odnawialnych źródeł energii oraz do zbierania deszczówki - czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.
Sąd konkursowy zwrócił uwagę na ogromny szacunek autora dla lokalnej tradycji oraz zastanych wartości kulturowych i docenił próbę ich wzmocnienia, oraz zaprezentowane w projekcie przywrócenie prymatu stref wspólnych.
Rudzianin kilka dni temu za ten sam projekt został doceniony także podczas X edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Karol Pieter zdobył II nagrodę.
- Byłem zaskoczony, nie spodziewałem się, że mogę zająć miejsce na podium, chociaż muszę przyznać, że włożyłem w ten projekt dużo serca i pracy. Dlatego cieszę się, że te starania zostały nagrodzone - mówił Karol Pieter. - Dla mnie fakt, że nagrodzona została praca tematycznie obejmująca Górny Śląsk i dotykająca ważnych dla nas, Ślązaków, spraw, oznacza, że problematyka rewitalizacji i dziedzictwa postindustrialnego jest dostrzegana poza granicami naszego regionu. Napawa mnie to ogromnym optymizmem o kierunek przekształceń na Śląsku. Co więcej, w konkursach organizowanych przez lokalne stowarzyszenia architektów (np. SARP Katowice) praca nie spotkała się z zainteresowaniem. To może pokazywać, że niestety bardzo często nie potrafimy dostrzegać naszego najbliższego otoczenia - dodał.
Czy projekt rudzianina może zostać wdrożony w życie? Nie jest to wykluczone.
- Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby projekt mógł zostać zrealizowany. Jednak do tego konieczna jest otwartość władz miasta i osób decyzyjnych, na co liczę w najbliższych latach, także przy rewitalizacji innych części naszego miasta - mówił Karol Pieter.
Komentarze (8) DODAJ