Dzięki młodej rudziance naładujemy telefon energią z wiatru!
Dzięki młodej rudziance naładujemy telefon energią z wiatru!
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Dzięki młodej rudziance naładujemy telefon energią z wiatru!

Mieszkanka Rudy Śląskiej - Natalia Huczała znalazła się w wąskim gronie uczestników programu Climate Accelerator i twórców ekologicznych start-upów. Dzięki rudziance naładujemy telefon energią z wiatru.

Pomysł na GreenBox, czyli mierzącą 60 centymetrów wysokości turbinę wiatrową, zrodził się w głowie rudzianki, podczas wyprawy na żagle z przyjaciółmi.

– Nic tak nie irytowało nas podczas rejsu, jak uzależnianie trasy od dostępu do prądu, dzięki któremu możemy naładować nasze komórki i powerbanki. Częstezawijanie do marin to dla nas strata pieniędzy i czasu, który przecież możemy spędzić na wodzie – opowiada Natalia.

Właścicielka firmy NatForce pasję do projektowania i innowacyjnych konstrukcji odziedziczyła po tacie. Jej pierwszym projektem, który powstał na drukarce 3D, była pułapka na muszki owocówki. Kiedy młoda rudzianka wraz z przyjaciółmi narzekała na brak dostępu do prądu na jeziorze, przypomniała sobie, że jej tata zaprojektował olbrzymią przemysłową turbinę helikalną, czyli taką, która nie jest uzależniona od kierunku wiatru.

– Okazało się, że mogę przeskalować to urządzenie i tak je przeprojektować, aby służyło nie tylko nam, ale wszystkim ludziom, którzy potrzebują prądu na przykład na biwaku, czy działce – tłumaczy Natalia.

Obecnie konstruktorka szuka jeszcze najlepszego materiału, z którego miałby ostatecznie powstać GreenBox. Zastanawia się także nad połączeniem swojej turbiny z niewielkim panelem słonecznym.

– Na pewno chciałabym dodatkowo pomniejszyć GreenBox, aby był jeszcze bardziej poręczny i kompaktowy – dodaje.

Wszystkich tych udoskonaleń Natalia może dokonać w ramach programu Climate Accelerator. To polska edycja programu akceleracyjnego dla startupów z rozwiązaniem na rzecz ochrony środowiska. Jego realizatorem jest SPIN-US, spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego, specjalizująca się w transferze wiedzy i technologii. Inicjatywę finansuje Climate-KIC, organizacja identyfikująca i wspierająca innowacje na rzecz klimatu, która działa przy Komisji Europejskiej. Partnerem programu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

O miejsce w programie akceleracji ubiegało się 149 startupów z całej Polski, w tym 21 firm z województwa śląskiego. Ostatecznie do Climate Accelerator dostało się 10 startupów. W tym gronie są dwie firmy z obszaru GZM - NatForce i CircularScrap.

Obecnie Natalia Huczała wraz z innymi dziewięcioma startupami rozwija swoje pomysły pod okiem coachów i branżowych mentorów, którzy wskazują innowatorom najlepsze rozwiązania, ale też zwracają uwagę na rynkowe zagrożenia. Uczestnicy programu otrzymali także granty wynoszące 15 tys. euro na rozwijanie swoich innowacyjnych projektów.

– Otrzymaliśmy również 15 000 euro grantu. Chcę je przeznaczyć na badania rynku i sprawdzić, czy ludzie chętnie będą korzystać z energii wiatru do ładowania telefonów komórkowych i innych drobnych urządzeń – mówi młoda rudzianka.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Climate Accelerator

Komentarze (29) DODAJ

wiktor
Brawo Natalia nie ważne jakie są projekty i zastosowanie ,liczą się dobre chęci a trolli traktuj z pogardą bo nie wiedzą o co tak naprawdę chodzi i nic im do tego ,pozdrowienia dla całej ekipy.
wiktor napisał/a:
tomtom
To cała ekipa nad tym pracowała? Musiała być burza "mózgów"
tomtom napisał/a:
iza
Brawo!!
iza napisał/a:
justyna
Brawo NATALIA nikt jeszcze przed tobą takiego projektu nie wymyślił gromkie brawa.
justyna napisał/a:
tomtom
To sarkazm czy żart?
tomtom napisał/a:
logix
Zapał twórczy nie zna granic,liczą się dobre chęci i zaangażowanie w nowatorskie pomysły ,ale to co tu zostało zaprezentowane odbiega i mija się celem w obecnych czasach ,po co na co skoro elektronika zdobyła najwyższy pułap wytwarzania energii z naturalnego światła jakim jest słońce zasilające tzw. solar bank niezawodny w każdej sytuacji pogodowej .Z tym GRANTEM to jakiś żart dla większej publiki w ojcowskim stylu.
logix napisał/a:
energy
Gratuluję GRANTA za tak wyśmienity i wspaniały pomysł z wyczerpanego już tematu jakim jest energia do ładowania prądożernych komórek ,jest jednak coś co na razie jest tematem tabu zakazanym przez korporacje energetyczne chodzi mianowicie o energię uwięzioną w tzw. zamkniętym obwodzie ,prosty przykład power bank lekko zmodyfikowany nigdy się nie wyczerpie z energii,jak to możliwe wystarczy logicznie pomyśleć i mamy rozwiązanie.
energy napisał/a:
rol_nick
No to gratuluję! Nagrodę Nobla masz już w kieszeni!. A do tego sława, dozgonna wdzięczność gatunku ludzkiego po wsze czasy. Jest tylko mały problem: dlaczego nie uważałeś na lekcjach fizyki w szkole? Wiesz co to jest sprawność układu, upływność ogniwa i dlaczego takie zjawisko występuje? A straty w czasie przepływu elektronów w przewodniku? Mniej filmików z YouTube a więcej prawdziwej nauki i przestaniesz pisać bzdety.
rol_nick napisał/a:
rychu
Ojej czepiasz się "energy" wymyślił po prostu perpetum mobile
rychu napisał/a:
energy
Skoro twierdzisz że występują straty elektronowe to twoja nauka pochodzi z ubiegłej epoki kiedy elektronika była jeszcze w powijakach , jaki jest sens budowania turbiny wiatrowej skoro można jedno ogniwo naładować od drugiego ogniwa posiadającego odbiornik solarny ,nie uważasz że to takie proste w obecnych czasach.
energy napisał/a:
rol_nick
"Wszyske rynce mie opadli..."Przepraszam, pomyłka z mojej strony. Nagroda Tobie się należy, ale nie Nobla tylko Darwina.Do nauki synek! Na początek prawo Ohma-przeczytać, zrozumieć i myśleć.
rol_nick napisał/a:
fajerberga
No co ty? Elektronika i elektrotechnika są teraz tak wysoko rozwinięte, że prawo Ohma ich już nie dotyczy... :-)
fajerberga napisał/a:
fafik
Kiedyś takie artykuły pojawiały się w "Szpilkach" albo w "Karuzeli" (dla młodych - tygodniki dowcipno-satyryczne) i nikt takich "wynalazków" wtedy nie traktował poważnie Dzisiaj za takie odkryte koło można przytulić 60 tysięcy No no :)
fafik napisał/a:
xd
Komórkę można naładować w bardziej nowoczesny sposób np.wykorzystać fale magnetyczne jakie nas otaczają są nie wyczerpanym ogniwem energii ,wystarczy zbudować prosty układ na tranzystorach pobierający energię z otoczenia,zaprezentowany model turbiny wiatrowej jest podatny na zniszczenie przez czynniki atmosferyczne i nie zawsze działa jeśli jest bezwietrznie.
xd napisał/a:
rol_nick
Czekam teraz na schemat tego "prostego układu na tranzystorach". Chętnie poznam ten techniczny cud.
rol_nick napisał/a:
kierownik
Jak rozumiem, Ty zbudowałeś i zawsze tak ładujesz telefon ?
kierownik napisał/a:
xd
Za co ten GRAND za oklepany temat z minionej epoki , młodziutka wschodząca gwiazda przeszłej technologii ,z mojej strony podsunę pomysł pomysł niech zbuduje ładowarkę wahadłową ,wszystkie chwyty dozwolone ,powodzenia.
xd napisał/a:
olo
To chyba artykuł sponsorowany
olo napisał/a:
geniusz
Inwencja twórcza zaczerpnięta z youtube , szok wynalazek tylko po zazdrościć pomysłu ,szkoda że autorka nie wpadła na pomysł jak wyssać energię z druta miedzianego w odpowiedniej korelacji promieniowej , a co do ładowania telefonu to można go naładować chodząc wytwarzając energię z prostej prądnicy.
geniusz napisał/a:
tom
Widać tata ma wtyki gdzie trzeba czy ta dziewczyna ma wogole jakieś wykształcenie?
tom napisał/a:
rex
Pewnie tak. Dziewczyna ma 27 lat i prezesuje spółce
rex napisał/a:
fans
Dobre ,to już wiadomo o co chodzi.
fans napisał/a:
henry
za długo to przez ten telefon to nie pogodo
henry napisał/a:
dewil
mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tego artykułu. Fajnie że dziewczyna ma zainteresowania inne niż wędrówka z koleżankami po galerii handlowej, ale... no właśnie - to wszystko już jest wymyślone - takie turbiny (większe i mniejsze) można po prostu kupić. Więc albo coś zostało pominięte, albo dziewczyna dostaje granty na odkrywanie koła na nowo ;-)
dewil napisał/a:
real
Piszecie jak o 12 latce, wedlug mnie te pieniadze to pieniadze wyrzucone w bloto chyba ze sie myle I kazdy marzy o turbinie zasilajacej komorke
real napisał/a:
hahahahahahahaha
hahaha wymyśliła koło
hahahahahahahaha napisał/a:
olo
Koło to "wymyślił " tata. Dziewczę zrobiła z tego kółko.
olo napisał/a:
jorg
Już 3 lata mam taką ładowarke na działce. Zrobiłem ze starego pionowego wentylatora, dynama i stabilizatora napięcia
jorg napisał/a:
elian
Brawo! Tacy młodzi ludzi są nam dziś potrzebni!
elian napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe