Magistrat odwiedziła młodzież, która realizuje projekt "Zmniejsz swój ekologiczny ślad"
Magistrat odwiedziła młodzież, która realizuje projekt "Zmniejsz swój ekologiczny ślad"
Magistrat odwiedziła młodzież, która realizuje projekt "Zmniejsz swój ekologiczny ślad"
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Magistrat odwiedziła młodzież, która realizuje projekt „Zmniejsz swój ekologiczny ślad”

Rudzki magistrat odwiedziła wczoraj młodzież, która w ramach programu Erasmus+ realizuje projekt „Zmniejsz swój ekologiczny ślad”.

Uczestnikiem projektu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Herberta C. Hoovera w Rudzie Śląska, a także szkoły z Czech, Hiszpanii, Szwecji oraz Grecji.

Projekt, który jest realizowany od zeszłego roku i potrwa do 2021 r., skupia się wokół zagadnień ekologicznych, rewitalizacji terenów poprzemysłowych, odnawialnych źródeł energii i gospodarki śmieciowej. Program Erasmus+ pozwala na przeprowadzanie wizyt studyjnych, dzięki którym młodzi ludzie mogą poznać w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie z problemami m.in. przetwarzania odpadów.

System gospodarki odpadami komunalnymi i projekty rewitalizacji przeprowadzonych w mieście przedstawił uczniom wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci, a opłaty za ich składowanie ciągle rosną. Opłata marszałkowska wzrosła o 59% z kwoty 170 złotych za tonę odpadów w 2019 do 270 złotych za tonę w roku 2020 – mówił.– Samorządy borykają się również z ciągłymi zmianami w ustawie o odpadach. Od 2013 roku, kiedy weszła w życie, wprowadzono do niej ponad trzydzieści zmian – informował.

Uczniowie dowiedzieli się również o projektach rewitalizacji i rekultywacji terenów i obiektów poprzemysłowych, realizowanych w mieście, m.in. na terenie byłej koksowni Orzegów.

Podczas wizyty w terenie goście oglądali m.in. farmę fotowoltaiczną w Czarnym Lesie, zrewitalizowaną hałdę w Wirku, czyli Górę „Antonię”, a także inne tereny zielone. Wcześniej zwiedzili szczytowo-pompową elektrownię Porąbka-Żar, która jest jedyną podziemną elektrownią w Polsce. Poznawaniu miejsc związanych z ekologią towarzyszy m.in. wymiana doświadczeń w zakresie oszczędzania wody i prądu. Ważnym aspektem spotkań jest też praca uczniów w międzynarodowych zespołach. Podczas ostatnich zajęć w grupach uczniowie budowali modele kuchenek oraz robotów solarnych.

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / UM Ruda Śląska

Komentarze (5) DODAJ

orwo
Żeby wszystko się zgadzało, tzn. aby do tej układanki pasował prezydent Mejer projekt powinien przemianować swoją nazwę na "Zmniejsz swój ekologiczny świat".
orwo napisał/a:
mieszkanka
Młodzież przyszła żeby posłucha kłamania, manipulowania i zalenia się mejera, który nic nie robi, podwyższa ceny i daje wygrywać przetargi firmom jego znajomych. Wstyd!
mieszkanka napisał/a:
boluś
Biedni Ci młodzi ! Majer i EKOLOGIA! tyn facet ich może co najwyżej nauczyć robienia wałków i pociskania kitu!
boluś napisał/a:
unia
A tłumaczenie, że w urzędnicy wolą pić wodę butelkowaną od filtrowanej i w związku z tym Miasto nadal będzie zamawiało wody w plastikowych butelkach - tez zmniejsza ekologiczny ślad? O dzielonych koszach miejskich już nawet nie wspominam. Jedyne co możecie zaproponować mieszkańcom to podwyżki - bo nie segregują śmieci, ale sami nie dajecie im narzędzi.
unia napisał/a:
polak
popatrz na zdjęcia z UM, ze szkła piją. Lepsza droższa woda w imię ekologii. a wszystko opłacą mieszkańcy w podatkach
polak napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe