Wyjątkowe "Spotkanie z Karolem Godulą" na terenie ruin Zamku Rudzkiego
Wyjątkowe "Spotkanie z Karolem Godulą" na terenie ruin Zamku Rudzkiego
Wyjątkowe "Spotkanie z Karolem Godulą" na terenie ruin Zamku Rudzkiego
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Wyjątkowe „Spotkanie z Karolem Godulą” na terenie ruin Zamku Rudzkiego

W ubiegły weekend na terenie ruin Zamku Rudzkiego i domu Karola Goduli odbyło się wyjątkowe "Spotkanie z Karolem Godulą”. W czasie imprezy nie zabrakło wielu atrakcji przygotowanych przede wszystkim z myślą o podopiecznych Stowarzyszenia Nasza Siódemka.

"Spotkanie z Karolem Godulą"

Najpierw uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spacerze po dzielnicy Ruda. W czasie wycieczki mogli wsyłuchać fascynującej historii o Karolu Goduli, Joannie Gryzik von Schomberg Godula hrabiny Schaffgotch, opowiedzianej przez Andrzeja Godoja z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Potem na terenie kompleksu zabytkowych ruin dworu Goduli i Zamku Rudzkiego w promieniach październikowego słońca mogli się cieszyć spotkaniem przy wspólnym stole, śpiewaniem, tańcami, radosną atmosferą, muzyką i pysznym jedzeniem. Uczniowie ZS7 doskonale wcielili się w postacie Goduli i młodej oraz starszej Joanny. 

- Piknik jest wspaniałą okazją nie tylko do zdobycia i poszerzenia wiedzy związanej z lokalnym filantropem i przedsiębiorcą Karolem Godulą, ale także do spędzenia czasu z lokalną społeczności. Celem tego działania jest integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną z okolicznymi mieszkańcami – mówiła Anna Żebrowska ze Stowarzyszenia Nasza Siódemka.

"7 spotkań z historią"

"Spotkanie z Karolem Godulą" to jedno ze spotkań przygotowanych w ramach projektu "7 spotkań z historią". W czasie od 16 lipca do 1 grudnia br. podopieczni stowarzyszenia biorą udział wydarzeniach, które odbywają się w Rudzie Śląskiej oraz okolicznych miastach. W planie znalazły się spacery, wycieczki i warsztaty inspirowane lokalną historią. Oprócz pikniku w Rudzie na szlaku podopiecznych Stowarzyszenia Nasza Siódemka znalazły się zamki w Toszku, Pszczynie i Będzinie, zabytkowa kopalnia Guido oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Inicjatywa jest dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach projektu "Patriotyzm jutra".

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska / fot. FB Michał Pierończyk / Nasza Siódemka

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe