Ruda Śląska otrzyma milionowe dofinansowanie rewaloryzacji Szybu Franciszek
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Ruda Śląska otrzyma milionowe dofinansowanie rewaloryzacji Szybu Franciszek

Miasto Ruda Śląska podpisało w piątek umowę z Fundacją Most the Most na dofinansowanie rewaloryzacji Szybu Franciszek. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków przemysłowych w Rudzie Śląskiej. 

Ruda Śląska z milionową dotacją

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Most the Most do miasta trafi milion złotych. Przyznane dofinansowanie to wynik wygranej w konkursie Fundacji Most the Most, a przede wszystkim zaangażowania mieszkańców, którzy oddali głosy na rudzki obiekt. Konkurs miał dwa etapy. W pierwszym wpłynęły 964 zgłoszenia na 59 zabytkowych obiektów. Ocenę formalną przeszło 37 zabytków, a najlepszy okazał się szyb Franciszek. Z kolei w drugim etapie mieszkańcy zgłaszali pomysły na funkcję społeczną, którą ma pełnić obiekt. Wpłynęło ich 132.

– To zainteresowanie i zwycięstwo świadczy o tym, że rudzianie cenią spuściznę historyczną i uczestniczą w inicjatywach związanych z dziedzictwem kulturowym – mówi prezydent Pierończyk.

- Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy tak aktywnie funkcjonują w Rudzie Śląskiej, bo to też dla nas powód, by jeszcze intensywniej z państwem współpracować – dodaje Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most.

Milion złotych dofinansowania zostanie przeznaczony na roboty budowlane. Kolejnym etapem, realizowanym już z miejskiej kasy, będzie wyposażanie wnętrz i organizacja przestrzeni dogodnej dla nowych funkcji obiektu.

W zrewitalizowanym obiekcie powstanie Lokalne Centrum Tradycji 

Głosy mieszkańców zadecydowały, że w zrewitalizowanym obiekcie powstanie Lokalne Centrum Tradycji, w którym będą odbywać się warsztaty, spotkania, pokazy czy działalność wystawowa. 

– Po podpisaniu umowy czas na konkretne działania – zapowiada wiceprezydent Aleksandra Skowronek, odpowiedzialna za zagospodarowanie przestrzenne w mieście. – W ciągu najbliższych miesięcy przygotujemy postępowanie przetargowe na przeprowadzenie robót budowlanych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Na wybór wykonawcy mamy czas do końca roku – mówi wiceprezydent Skowronek. – Kolejny krok to realizacja prac, które też potrwają przynajmniej rok – zapowiada.

Ostatnim etapem będzie wyposażenie wnętrz, aranżacja przestrzeni i przygotowanie jej do założonych funkcji. Ten etap będzie już finansowany przez miasto.

W obiekcie powstanie przede wszystkim ekspozycja stała o historii dzielnicy Ruda oraz Szybu Franciszek. 

- Wyjątkową atrakcją będzie z pewnością „izba kapelmajstra” – przestrzeń poświęcona lokalnej tradycji muzycznej oraz śpiewaczej, która w Rudzie Śląskiej jest szczególnie bogata – zapowiada dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk Miejski Konserwator Zabytków.

W izbie przygotowana zostanie wystawa prezentująca tradycyjne instrumenty używane na Górnym Śląsku – dęte blaszane drewniane, cyje, multanki itd.

– Jednak przede wszystkim miejsce to będzie udostępniane jako sala prób dla wywodzących się z górnictwa orkiestr dętych oraz zespołów śpiewaczych popularyzujących pieśni śląskie – świeckie i obrzędowe – mówi Łukasz Urbańczyk.

– To jest podstawowa idea całego projektu: chcemy, by szyb Franciszek tętnił życiem, miał ciekawą ofertę na spędzanie wolnego czasu i scalał lokalną społeczność – podkreśla prezydent Pierończyk.

Konkurs „Nasz Zabytek”

Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. Fundacja Most the Most ogłasza go sekwencyjnie w poszczególnych województwach. Konkurs jest podzielony na dwie części: I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie oraz II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku. Do tej pory przeprowadzono 6 edycji konkursu w 16 województwach, wpłynęło ponad 7100 zgłoszeń zabytków od mieszkańców, a na 650 z nich można było oddawać głosy. Poza tym przeprowadzono 13 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków, do których wpłynęło ponad 1160 zgłoszeń z pomysłami ponownego zagospodarowania.

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit, powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz wsparcia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jej misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Szyb Franciszek został wydrążony w 1857 r.

Przypomnijmy, że szyb Franciszek został wydrążony w 1857 r. jako szyb wydobywczy i przez przeszło pół wieku pełnił tę funkcję. Poza nim do zespołu zabudowań należą budynki nadszybia, kotłowni, straży pożarnej, administracji, rozdzielni oraz stacji ratowniczej. Większość zabudowań powstała w drugiej połowie XIX w., a reszta na początku XX w. Do dziś stanowią jeden z najpiękniejszych i najstarszych zabytków przemysłowych na terenie miasta. Od 1984 r. zabudowania szybu Franciszek figurują w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W marcu 2022 roku miasto przejęło część budynków wchodzących w skład zespołu.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska

Komentarze (27) DODAJ

hanys z rudy
Ale sukces sprzedać za grosze doprowadzić do ruiny a teraz za grube miliony odkupić i wyremontować.To jest biznes ale dla prywaciarza a miasto to ma tylko same długi.
hanys z rudy napisał/a:
marek
Także uczestniczyłem w w/w konkursie. Opisałem swój pomysł na funkcję Szybu Franciszek jako powrót do przeszłości, gdzie z wielką pompą funkcjonowała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta KWK Walenty-Wawel pod batutą Augustyna Kozioła, słynnego Kapelmistrza. Dziś tradycję po w/w orkiestrze przejęła Orkiestra Dęta KWK Pokój, której także grozi upadłość że względu na likwidację Kopalni Pokój.Walczymy i pukamy do każdych drzwi ( min. w Urzędzie Miasta) ale narazie nie widać nawet światełka w tunelu. Ratujmy Naszą piękną tradycję. Ratujmy Orkiestrę. Dajmy przyszłym pokoleniom możliwość oglądania i słuchania muzyki orkiestry dętej. Nie są to niewiadomo jak wielkie pieniądze a wielka sprawa. Bez pomocy nasza orkiestra upadnie. Kształcimy za nasze pieniądze młodych muzyków w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej , a Ci młodzi muzycy zasilają orkiestry z innych miast. Nie ma żadnej współpracy pomiędzy Szkołą Muzyczną a Orkiestrą. W imieniu tych którzy jeszcze grają w Orkiestrze KWK Pokój proszę o pochylenie się nad Naszą Wspólną Tradycją.
marek napisał/a:
mount
Na premie dla 4 prezydentów muszą być fundusze, a nie na jakieś podtrzymanie tradycji.
mount napisał/a:
miastem rządzi m
No to sukces teraz czas na premie za ten sukces ile tym razem 15-20tyś?
miastem rządzi m napisał/a:
mieszkancy
Na ul Kasprowicza domy zabytkowe kopalnia zniszczyła które za niedługo trzeba będzie wyburzyć i nie ma winnego do ich naprawy Ciągle uchylają się od odpowiedzialności za wyrządzone szkody górnicze Gdzie ta sprawiedliwość
mieszkancy napisał/a:
boluś
Niy wiym czy styknie na Utylizacja tyj kupy Odpadów składowanych za Franciszkiem ! Ale jak rozumiym przejeli z DOBROdziejstwem Inwentarza ! MIASTO dopłaci z NASZYCH PodWyżek ! Po KIM czyszczymy teren ? Fto na tym SKŁADOWISKU zarobioł?
boluś napisał/a:
ziga z wirku
Rewaloryzacja to będzie ale emerytur. Tyle w temacie. Kabaret lepszy niż RAK.
ziga z wirku napisał/a:
kloszard tak mi zostanie
A może Prezydent wprowadzi rewitalizację do wodociągów, bo po 3 miesiącach zarządzania przez tych dwóch nieudaczników wodociągi staną się zabytkiem, a finansować będzie je musiało miasto pieniędzmi mieszkańców, podobnie jak jest ze śmieciami.
kloszard tak mi zostanie napisał/a:
trewor
Takiego bałaganu to tam chyba nigdy nie było, zróbcie z tym porządek bo oni obaj nie maja pojęcia totalnie o niczym!
trewor napisał/a:
rudzianin
Raczej rewitalizacji a nie rewaloryzacji.
rudzianin napisał/a:
redpill
A znając życie, z tego tytułu, na obiekt, pójdzie niewiele i zrobi się to tanim kosztem jak wszystkie inwestycje w Rudzie, za to rządzący przydzielą sobie sowite premie, jak to zazwyczaj bywa.
redpill napisał/a:
rudolf
Lepiej dofinansować szyb niż wspierać samotne matki.
rudolf napisał/a:
stary zmartwiony emeryt
Ja ja we szpitalu odziały nom mieszkancom zamykajom,zato stare dziadostwo 200letnie remontujom,poconaco komu,kasa przeznaczyc na mieszkania tanie dla personelu medycznego,aby dobrych fachowcówzwerbowac do szpitala,myslec idbac ozdrowie mieszkancow.
stary zmartwiony emeryt napisał/a:
racja
Oczywiście panie Rudolf.
racja napisał/a:
elo
Twojej nikt nie będzie wspierał.
elo napisał/a:
wujekdobrarada
Czy na pewno miało być użyte słowo REWALORYZACJA ? Kiedyś ktoś mądry mi powiedział, nie udawaj mądrzejszego używając słów których sam nie rozumiesz.
wujekdobrarada napisał/a:
kpina + ironia / szydera
Wystarczyło sprawdzić znaczenie, ale nie... lepiej zrobić z siebie mądrzejszego... :-) Za wiki: "Rewaloryzacja – działanie konserwatorskie mające na celu przywrócenie wartości użytkowych i ekspozycję dziedzictwa kulturowego zarówno zabytków architektury jak i zespołów urbanistycznych. Pojęcie rewaloryzacji w odniesieniu do obiektów architektury zawiera połączenie zabiegów konserwatorskich (takich jak oczyszczenie, rekompozycja, reintegracja czy odbudowa) z całym repertuarem zabiegów adaptacyjnych. Rezultatem tych działań jest dostosowanie istniejących lub zdegradowanych założeń, z możliwie maksymalnym zachowaniem walorów historycznych, do wymogów współczesnych użytkowników, dostosowanie funkcjonalne oraz integrację z kontekstem urbanistycznym. Rewaloryzacja w połączeniu z całokształtem działań gospodarczych i społecznych związanych z poprawą funkcjonalną i użytkową nazywana jest rewitalizacją. "
kpina + ironia / szydera napisał/a:
wujekdobrarada
Jako że obracam się w finansach to znam inne znaczenie więc posypuję głowę popiołem :)Choć rada wujka nadal aktualna.
wujekdobrarada napisał/a:
bron
Rewaloryzacja – podparte ustawą podwyższenie nominalnej wartości pieniądza wobec kursu złota; przywrócenie dochodom ich realnej wartości utraconej z powodu inflacji. Odnosi się to głównie do świadczeń socjalnych takich jak płace, renty czy emerytury. Jak widać znaczeń jest kilka. Sam się wymądrzasz a wszystkiego nie sprawdziłeś tylko wybrałeś sobie co tobie bardziej pasuje.
bron napisał/a:
kpina + ironia / szydera
A artykuł jest o budynkach zabytkowych, czy też o regulacji finansów? Sprawdziłem wszystko i wybrałem to, co pasuje, bo jak zauważyłaś - znaczeń jest kilka. Skoro piszemy o zabytkach, to nie ma sensu przytaczać formułki odnoszącej się do rent, emerytur i wypłat... No ale jak ktoś tego nie pojmuje i jedzie najpopularniejszą definicją - nic nie poradzę: takie przypadki w psychiatrii klinicznej też muszą być :-)
kpina + ironia / szydera napisał/a:
rudzianin
Ruda Śląska magazynami słynie i nikomu nie potrzebnym Lokalnym Centrum Tradycji. Sam zarób pieniądze a nie tylko dotycje. Na dotacje za zmiane zódlą ciepła czekam juz 2 lata, to dopiero jest kompromitacja .
rudzianin napisał/a:
the truth
Ale sam napisałeś. Sam zaroób a nie tylko dotacje. A w następnym zdaniu że czekasz na dotacje.zaburzenia dwubiegunowe czy tylko hipokryta. Zabytki trzeba ratować. I trzeba pomagać ludziom którzy nie są zdolni do samodzielne egzystencji. Reszta zapie...... do roboty a nie wyciągać łapska.
the truth napisał/a:
jann
Ja wam wójta nie wybieralem
jann napisał/a:
skarbek
To trzeba było iść na wybory i wybierac
skarbek napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe