Od 25 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą mogli wrócić do szkół
Od 25 maja miasto umożliwi uczniom klas I-III szkół podstawowych udział w stacjonarnych zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych.
Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że obecnie nauczyciele kontaktują się z rodzicami i opiekunami, by zebrać informacje, ilu z nich chce posłać swoje pociechy do placówek. Warto przypomnieć, że wychowaniem wczesnoszkolnym w Rudzie Śląskiej objętych jest ponad 3,8 tys. uczniów.
- Takie rozeznanie jest nam potrzebne do tego, by przeorganizować pracę szkoły pod kątem wytycznych sanitarnych. Mamy "twardy orzech do zgryzienia" - nie tylko ze względu na restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa, ale również z uwagi na to, że zajęcia będą musiały być prowadzone zarówno dla uczniów, którzy przyjdą do placówki, jak i dla tych, co pozostaną w domach i będą uczyć się zdalnie - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Obecnie nie ma wymogu, by posyłać dziecko na zajęcia do szkoły, jeżeli ktoś nie ma takiej potrzeby, albo odczuwa obawy co do jego bezpieczeństwa zdrowotnego. Warto podkreślić, że zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat 8 został wydłużony do 14 czerwca i rodzice mają pełne prawo, by z niego skorzystać.
Jak wyglądać będzie organizacja pracy szkoły w klasach I – III? Oto najważniejsze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej:
- w grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2;
- w miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele;
- jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali;
- minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę;
- w sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna);
- należy utrudnić stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku);
- nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny min. 1,5 m;
- personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami;
- należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia;
- w miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
Co sądzicie o takiej możliwości? Wyślecie swoje dzieci do szkoły? Piszcie w komentarzach!
Komentarze (11) DODAJ