Co dalej z rozlewiskiem? Burzliwe spotkanie w Bykowinie
Co dalej z rozlewiskiem? Burzliwe spotkanie w Bykowinie
Dodano:
Czas czytania: 10 min.

Co dalej z rozlewiskiem? Burzliwe spotkanie w Bykowinie

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 16 odbyło się burzliwe, niemal 3-godzinne spotkanie w sprawie regulacji Potoku Bielszowickiego (Kochłówki), a w szczególności planów likwidacji rozlewiska powstałego w sąsiedztwie osiedla "Niebieskie Dachy”.

Mieszkańcom bloków przy ulicach Henryka Sławika i Jana Karskiego w Bykowinie, które położone są w najbliższym sąsiedztwie zalewiska, problem odoru unoszącego się znad wody, od wielu lat spędza sen z powiek.

- Co wieczór do naszych mieszkań dochodzi bardzo intensywny zapach, który nie pozwala nam otworzyć okien. W gorące dni nie da się spać przy otwartym oknie, bo ten odór jest nie do wytrzymania - mówiła jedna z mieszkanek ul. Karskiego.

Zachwianie stosunków wodnych w rejonie Potoku Bielszowickiego (Kochłówki) spowodowane jest kilkudziesięcioletnimi wpływami eksploatacji górniczej, które ujawniły się na całym przepływającym przez miasto odcinku. Zgodnie z prawem odpowiedzialność za usunięcie szkód spoczywa na przedsiębiorcy górniczym lub jego następcy prawnym. Obecnie jest to w części Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. Oddział KWK „ Ruda”, a w części Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. Z kolei zarządcą i administratorem potoku jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

 

fot. FB Ewa Chmielewska

Likwidacja spowodowanego szkodami górniczymi rozlewiska oraz nielegalnych podłączeń wprowadzających ścieki do kanalizacji deszczowej ma rozwiązać problem uciążliwych zapachów z Potoku Bielszowickiego, dokuczający mieszkańcom Bykowiny. Przywrócenie prawidłowego przebiegu potoku ma również ograniczyć zagrożenie powodziowe w tym miejscu. Plany w tym zakresie zostały przedstawione podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami.

Działania podjęte przez KWK " Ruda" przedstawił Stanisław Szewczyk.

- Jako przedsiębiorca górniczy jesteśmy zobowiązani do tego, aby przywrócić teren szkody górniczej do stanu poprzedniego. Ponieważ w wyniku zmian w górnictwie za część terenu odpowiada PGG, a za część SRK, aby nie opóźniać, zaplanowaliśmy pierwszy etap robót, a równolegle pracujemy nad trójstronnym porozumieniem z SRK w sprawie nieodpłatnego przekazania działek miastu – powiedział.

Kopalnia wyłoniła w przetargu firmę, która ma wykonać rekultywację w systemie "projektuj i buduj", mając po 6 miesięcy na procesprojektowy i realizację.

- W miejscu zastoiska planujemy umieścić kruszywo posiadające odpowiednie certyfikaty, następnie warstwę humusu i obsiać teren, który będzie się wtedy znajdował minimalnie ponad lustrem wody. Będzie to naturalny polder przeciwpowodziowy– zapowiedział Stanisław Szewczyk.

Inwestycja miała się rozpocząć już w ubiegłym roku. Jednak budowa została wstrzymana, dzięki interwencji Fundacji Aktywni Społecznie "AS", której prezesem jest radna Ewa Chmielewska. Członkowie Fundacji w piśmie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zaznaczyli, że w rejonie rozlewiska znajdują się siedliska wielu chronionych gatunków zwierząt. W grudniu 2018 roku KWK " Ruda" zleciła wykonanie ekspertyzy przyrodniczej. Jest ona aktualnie prowadzona, z terminem do czerwca br. Na czas jej wykonania prace rekultywacyjne są wstrzymane.

Dużo emocji wzbudziła dyskusja nad tym, w jakim stopniu uciążliwym zapachom winne jest rozlewisko, a jak bardzo ścieki dostające się do potoku. Część wypowiedzi na portalach internetowych sugerowała, że ścieki pochodzą z miejskiej kanalizacji sanitarnej.

- Czytałem wszystkie opinie w mediach społecznościowych. Wiele z nich mija się z prawdą. Dzięki interwencjom mieszkańców, za które dziękuję, ustaliliśmy, skąd biorą się ścieki w potoku. Pochodzą z nielegalnych podłączeń na terenie miasta, ktoś wykorzystuje kanalizację deszczową i tą drogą spuszcza swoje ścieki – tłumaczył Krzysztof Mejer. - Dążymy do ustalenia, kto to robi, ale nie będzie tołatwe, biorąc pod uwagę obszar, z którego sprowadzana tu jest woda deszczowa – powiedział.

Podczas spotkania wywiązała się burzliwa wymiana zdań między wiceprezydentem a radną Ewą Chmielewską. Kiedy radna zasugerowała Krzysztofowi Mejerowi kłamstwo, ten gwałtownie zareagował.

- Różnica polega na tym, że Pani przyszła tutaj z założeniem, że ja chce was "ocyganić". Przepraszam Panią bardzo, ale ja sobie na to nie pozwolę. Jeżeli Pani uważa, że ja podejmuję działania niezgodne z prawem, proszę jako radna złożyć na mnie zawiadomienie do prokuratury. Ja tego dalej tolerował nie będę - zwrócił się do radnej, Krzysztof Mejer.

Mieszkańcy zaprezentowali podczas spotkania zdjęcia m.in. sprzed dwóch tygodni, kiedy do rozlewiska zrzucono ogromną ilość ścieków.

 

fot. FB  Ewa Chmielewska

Do sugestii, że za zanieczyszczenia może odpowiadać kopalnia, odniosła się radna Dorota Tobiszowska, reprezentująca na spotkaniu Polską Grupę Górniczą – KWK " Ruda".

- Zostaliśmy zobowiązani do naprawienia szkody górniczej i przywrócenia terenu do poprzedniego stanu. Kopalnia nie wykonuje żadnych zrzutów zanieczyszczeń do potoku. To jest nieprawda. Chcemy doprowadzić to miejsce do takiego stanu, żeby można było z niego normalnie korzystać – podkreśliła.

Podczas spotkania, mieszkańcy Bykowiny reprezentowali dwa poglądy na rozwiązanie problemu odoru dochodzącego znad rozlewiska. Część mieszkańców, w tym radna Ewa Chmielewska uważa, że kluczowy jest problem ścieków, a rozlewiska nie trzeba likwidować, szczególnie przez wzgląd na bytujące tam ptaki.

- Starsi mieszkańcy Bykowiny pamiętają, że chodzili się kąpać w stawach, które się tutaj znajdowały. Teraz stawy i potok się połączyły. Żyje tutaj wiele gatunków zwierząt, w tym gatunki chronione. Czy nie powinniśmy się skupić na rozwiązaniu problemu zrzutów ścieków do potoku, zamiast zasypywać całe rozlewisko? - mówiła radna Ewa Chmielewska.

 

fot. FB Ewa Chmielewska

Wiceprezydent Mejer zaznaczał, że procesy zachodzące w stojącej w tym miejscu wodzie również mają duży udział w uciążliwościach zapachowych.

- Procesy zachodzące w stojącej w tym miejscu wodzie mają duży udział w uciążliwościach zapachowych, a równolegle będziemy dążyć do wyeliminowania nielegalnych podpięć do kanalizacji deszczowej. Regulacja Potoku Bielszowickiego jest też bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe– odpowiadał Krzysztof Mejer.

Padło pytanie, czemu prace rozpoczęły się w sytuacji, gdy należy wykonać ekspertyzę przyrodniczą.

- Wykonana została jedynie część drogi technologicznej. Prace zostały wstrzymane, dotrzymujemy wszelkich przepisów – wyjaśnił Stanisław Szewczyk.

- Jaką dostaniemy na piśmie gwarancję przeciwpowodziową? Czy woda odprowadzona z rozlewiska nie podejdzie pod budynki pobliskiego osiedla? – pytała z kolei Ewa Chmielewska.

- Stuprocentowej gwarancji na zawsze nikt dać nie może. Natomiast na pewno rekultywacja rozlewiska nie skieruje wody pod budynki – odpowiedział Krzysztof Mejer.

Część mieszkańców uważa jednak, że rozlewisko jak najszybciej powinno zostać zasypane. Głos zabrał również właściciel części zalanego terenu.

- Żądam usunięcia rozlewiska. Płacę podatek za grunt, a nie mogę z niego normalnie korzystać. Uważam, że usunięcie rozlewiska pomoże też w kwestii uciążliwych zapachów – podkreślił.

W imieniu administratora potoku, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, wypowiedział się Andrzej Krzyżostaniak.

- Stoimy na stanowisku, aby taka rekultywacja została przeprowadzona, a stary ślad Potoku Bielszowickiego został przywrócony. Jest to potrzebne dla odpowiedniej gospodarki wodno-ściekowej w tym rejonie i zabezpieczenia przeciw ewentualnej powodzi. Zgodnie z prawem domagamy się więc od przedsiębiorstwa górniczego przywrócenia stanu poprzedniego – zaznaczył.

Kwestie poruszane podczas dzisiejszego, ponad trzygodzinnego spotkania są częścią szerszego problemu.

- To przedsięwzięcie jest elementem większego planu, czyli przywrócenia prawidłowego przebiegu Potoku Bielszowickiego. Pracujemy nad uregulowaniem jego przebiegu na długości całego miasta – powiedział na koniec spotkania wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska

Komentarze (33) DODAJ

kierowca
Największy absurd tego artykułu to: Radna Miejska reprezentująca PGG - KWK Ruda. Mieszkańcy kogoś wybierają na radnego, a on potem przychodzi na spotkanie dotyczące między innymi problemu tych co go na stanowisko radnego wybrali i reprezentuje drugą stronę. Ludzie, no chyba są jakieś granice przyzwoitości!? Zastanawiam się czy taki radny w Radzie Miejskiej jest przedstawicielem mieszkańców, którzy go wybrali, czy też PGG - KWK Ruda?
kierowca napisał/a:
kwiatowe
Jak to jest, ze nie można dojść do tego kto spuścił ścieki?! Od tego trzeba zacząć i jak rozwiąże się ten problem można myśleć co dalej. No i dla spuszczającego ścieki do kanalizacji deszczowej obowiązkowa kąpiel w rozlewisku:)
kwiatowe napisał/a:
mieszkanka
Co to za problem znaleźć te nielegalne ścieki? Ktoś ewidentnie ma plecy i pan wiceprezydent musi ta osobę znac. Zalewisku zostawić, nikomu one nie przeszkadza. Wyeliminować ścieki i wszyscy będą szczęśliwi.
mieszkanka napisał/a:
z byko
I dalej nikt nie wie kto jest właścicielem tych wpuszczanych ścieków, to jest tragiczne, że miasto nie chce wskazać ich właścicieli.... Lub celowo kogoś się kryje...no albo te ścieki są z oczy[...]ni a pieniędzy na modernizację nie ma, to łatwiej naddatek wpuścić do rzeki a potem zasypać i już nikt nie będzie widział co tam wpływa...
z byko napisał/a:
eko
No NO władzy słuchac,anie mieszac mieszncy,rawa zakryta toi katowice czyste iwonio luft.
eko napisał/a:
ekol
Te tzw. "regulacje" to po prostu skanalizowanie rzek i potoków. W tym konkretnym przypadku na wskutek szkód górniczych powstała niecka, która część "wody" magazynuje w zapadlisku i oprócz jego powiększania nic się specjalnego nie dzieje. Najgorsze są zrzuty ścieków. Trudno sobie wyobrazić aby urząd, który gromadzi dokumentację geodezyjną od lat nie mógł wydedukować gdzie są potencjalne możliwości takich nielegalnych podłączeń. Problem smrodu szybko by znikł gdyby nie cykliczne zatruwanie cieku. Szkoda, że władzom brak determinacji w dbaniu o środowisko naturalne naszego miasta.
ekol napisał/a:
orzeł
Z zachowania Pana Majera wynika że on czuję się Szlachcicem tego miasta .Panie Majer żenada i brak kultury z Pana strony jak taki człowiek może zajmować stanowisko Wiceprezydenta miast skoro ludzi traktuje jak niedorozwojów ale pięknie gadać umiał w kampani wyborczej co on to nie z działa ! Panie Majer myślę że czas zmienić prace taki człowiek nie zasługuje na takie stanowisko Powodzenia życzę .
orzeł napisał/a:
herbowy
Szlachcic hehehehe. A niech mnie kule biją, ale z Waści wesołek.
herbowy napisał/a:
kierowca
A kto to jest Majer? Majera kojarzę tylko tego z Arabeli...
kierowca napisał/a:
buster
Chyba najwyższy czas zaprotestować przeciwko jego zasiadaniu na stanowisku wiceprezydenta.To nie pierwszy jego pokaz arogancji i nieliczenia się z mieszkancami.Ostry protest pod UM i wyeliminowanie tego pana z zasiadania we władzach miasta powinno poprawić relacje na etapie mieszkańcy - władze miasta.
buster napisał/a:
hanys
Trzeba było głosować na kogoś innego. Jednak miasto go wybrało.
hanys napisał/a:
mieszkaniec grodu
Nie miasto go wybrało bo raptem uzyskał w wyborach bardzo mizerny wynik.Gdyby to zależało od miasta p.Mejer szukałby innego zjęcia i dawno byśmy o nim zapomnieli.To p.Dziedzic go zrobiła zastępcą i jej to niestety zasługa, że mamy takiego niezbyt lubianego pana jako wice.
mieszkaniec grodu napisał/a:
eks
No dobra, ale panią Dziedzic wybrali jednak mieszkańcy. A wiadomo było wcześniej, że jak Dziedzic to i reszta zastępców. Wiec Mejer jest jednak pośrednio wybrany przez mieszkańców. Więc pozwólmy mu teraz działać...
eks napisał/a:
dyrechtor
Jak tak bydzie robioł, to tyz bydzie Eks prezidynt, bo już go momy dość.
dyrechtor napisał/a:
max
Podobno chcieli w Rudzie budować oceanarium a małego stawu nie umieją wyczyścić ze ścieków. Śmiech na sali!
max napisał/a:
max
Zgadzam się z P. Chmielewską. Przez zasypanie rozlewiska zwiększy się zagrożenie powodziowe a smród ze ścieków pozostanie.
max napisał/a:
jeronie
Jo już nie ogarniom. Ona roz chce to zasypać roz zostawić
jeronie napisał/a:
ruda
To proszę uważnie słuchać i czytać. Rozlewisko ma być oczyszczone , nie zasypane, a ścieki mają przestać wpływać do potoku! O to się walczy!
ruda napisał/a:
lulu
Ruda zatorami jest dobre ekko,tam na nic nie marudzom.
lulu napisał/a:
olo
Pan Mejer niepotrzebnie się tak męczy. Może po prostu pora zmienić pracę .
olo napisał/a:
re
Tylko na co tu zmienić? Może zostać dyrektorem MOSIR-u? Albo prezesem Aquadromu?
re napisał/a:
mieszkaniec grodu
Do PUKu albo Drogopola, zna się na tym.
mieszkaniec grodu napisał/a:
kiki
Bla bla bla a smród pozostanie. Kaszub sam sie gubi w swoich wypowiedziach
kiki napisał/a:
ruda
Byłam na spotkaniu i jestem zszokowana bardzo aroganckim sposobem prowadzenia rozmowy przez Urzędnika (Wiceprezydenta) , rozumiem, że było burzliwie , ale stanowisko do czegoś zobowiązuje.
ruda napisał/a:
mieszkaniec grodu
Żeby to pierwszy raz. Obnosi się z swoją butą, już go trawić się nie da.Ktoś się dziwi że otrzymał tylko 400 glosów poparcia.Chyba czas na zmiany, może kogoś bardziej otwartego na mieszkanców.Tego pana naprawdę mamy już dość.Pani Dziedzic, to bardzo silnie bije w pani wizerunek.
mieszkaniec grodu napisał/a:
ginter
Kto na tym spotkaniu reprezentował mieszkańców? Widza tam samych urzędników.
ginter napisał/a:
tinter
Bo bogaci na takie spotkania omijajom iole,,,m.
tinter napisał/a:
elian
Ktoś tu robi ludziom wodę z mózgu. Czy zmiana kształtu szamba z niecki w nitkę spowoduje, że przestanie mniej śmierdzieć? Problemem i to jedynym jest nie samo rozlewisko lecz spuszczane do niego ścieki. Nie chce mi się wierzyć, że przy dzisiejszym postępie techniki nie można znaleźć trucicieli. Może po prostu komuś, z jakiegoś powodu na tym nie zależy? Rację ma p. Chmielewska - jest to miejsce bardzo cenne przyrodniczo, jeśli nie najcenniejsze na terenie miasta. Sam widywałem tam bardzo rzadkie gatunki ptaków i żadne badania tego nie zmienią.
elian napisał/a:
xyz
Mniejszy obszar parowania
xyz napisał/a:
tubylec
Panie Mejer, skończ pan już straszyć tą prokuraturą,bo zaczyna to już być komiczne.Jak nie potrafi pan wziąś sprawy na klatę, to po kiego grzyba pan się pcha na spotkania.Ma pan słaby charakter i nie daje pan rady wysluchać stron, to siedź pan w domu.Nalepiej grabki do łapki i pomóc w sprzątaniu.Tyle pożytku by było,przynajmniej.
tubylec napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe