Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii restrukturyzacyjnej?
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii restrukturyzacyjnej?

W Twojej firmie źle się dzieje? Masz coraz większe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań? Czas działa na Twoją niekorzyść. Jeżeli chcesz uniknąć upadłości, skorzystaj z pomocy specjalistów z kancelarii restrukturyzacyjnej. Jak działają kancelarie restrukturyzacyjne i co mogą zaproponować Twojej firmie?

Kiedy rozważyć restrukturyzację?

Jak wynika z ustawy Prawo restrukturyzacyjne, celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Stąd też przedsiębiorcę do kontaktu z kancelarią restrukturyzacyjną powinna zmotywować trudna sytuacja finansowa prowadzonej przez niego firmy. Jeżeli tylko kwestią czasu jest, że przedsiębiorstwo przestanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, to istnieją przesłanki do tego, aby rozpocząć poszukiwania doradcy restrukturyzacyjnego.

Chociaż restrukturyzacja najczęściej jest przedstawiana jako lekarstwo na finansowe problemy przedsiębiorstw, to warto wiedzieć, że jest ona też rozwiązaniem dla podmiotów, które chcą poprawić swoją konkurencyjność. Restrukturyzację warto rozważyć choćby wówczas, gdy w rynkowym otoczeniu firmy pojawiły się nowe podmioty i ich działalność z czasem może doprowadzić do problemów, również natury finansowej.

Jak kancelaria restrukturyzacyjna może pomóc przedsiębiorcy?

Aby restrukturyzacja przyniosła oczekiwane rezultaty (oddłużenie firmy), trzeba mieć na nią plan. Różne scenariusze można zacząć rozważać dopiero po przeanalizowaniu sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa. Dokładna analiza sytuacji finansowej zgłoszonego do restrukturyzacji podmiotu to jedno z pierwszych zadań, jakie musi wykonać kancelaria restrukturyzacyjna.

Na podstawie wykonanej analizy i dodatkowych informacji uzyskanych od przedsiębiorcy doradca restrukturyzacyjny może choćby:

  • wskazać optymalny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego – aktualnie są 4 rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych;
  • doprowadzić do wstrzymania już prowadzonych egzekucji komorniczych i uniemożliwić wszczynanie nowych spraw egzekucyjnych – nie ma zatem obawy o utratę dostępu do środków na rachunku bankowym;
  • wynegocjować porozumienia z wierzycielami (bankami, ZUS-em czy urzędem skarbowym) – w konsekwencji przedsiębiorca może uzyskać np. odroczenie terminu spłaty czy częściowe umorzenie zobowiązań;
  • zaproponować rozwiązania, dzięki którym firma zredukuje koszty – przykładem może być zmiana struktury zatrudnienia.

Czy restrukturyzacja firmy się opłaca?

Restrukturyzacja to szansa dla przedsiębiorstwa – opracowany przez dłużnika i doradcę restrukturyzacyjnego i następnie skrupulatnie wdrożony plan może przynieść oczekiwane efekty w postaci oddłużenia firmy. W dłuższej perspektywie to także sposób na stabilizację sytuacji finansowej i poprawę konkurencyjności. Właśnie dlatego można powiedzieć, że restrukturyzacja opłaca się zawsze – firma może w ten sposób uniknąć zakończenia działalności na rynku.

Myślisz o restrukturyzacji prowadzonej firmy? Pamiętaj, aby z rozwagą wybrać kancelarię restrukturyzacyjną. Zwróć uwagę na doświadczenie i skuteczność wybranych podmiotów – to kluczowa kwestia. Najlepiej, aby doradca restrukturyzacyjny miał tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Znaczenie ma też zespół – doradcę powinni wspierać m.in. prawnicy i doradcy podatkowi, aby spojrzenie na problemy firmy było holistyczne.

Autor / Źródło
Artur Kristof / Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe