Kindloteka w Stacji Biblioteka: technologia spotyka literaturę
Kindloteka w Stacji Biblioteka: technologia spotyka literaturę
Kindloteka w Stacji Biblioteka: technologia spotyka literaturę
Kindloteka w Stacji Biblioteka: technologia spotyka literaturę
Kindloteka w Stacji Biblioteka: technologia spotyka literaturę
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Kindloteka w Stacji Biblioteka: technologia spotyka literaturę

Nie wszyscy wiedzą, że młodzi odkrywcy w Rudzie Śląskiej mają ciekawą przestrzeń do nauki i zabawy – jest to Kindloteka w Stacji Biblioteka. Miejsce to powstało dzięki współpracy Amazon i Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, a od 2021 roku działa w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Jej celem jest rozwój kompetencji przyszłości u dzieci i młodzieży, poprzez połączenie świata książek i nowoczesnych technologii.

Edukacja przez zabawę i doświadczenie

Kindloteka, a dokładniej STEM Kindloteka, to nie tylko nowoczesna salaz tabletami i robotami. To przestrzeń, w której dzieci uczą się logicznego myślenia, podstaw programowania, robotyki, a nawet... grają na owocach. 

– Kindloteka to miejsce, gdzie nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria i matematyka spotykają się z czytelnictwem. Łączymy edukację z zabawą, a dzieci same nie wiedzą, kiedy uczą się poprzez eksperymentowanie i działanie – mówi Anna Piaścik ze Stacji Biblioteka.

W ramach zajęć uczestnicy uczą się m.in. kodowania przy pomocy zestawów edukacyjnych (Micro:bit, Makey Makey), a także korzystają z czytników Kindle, interaktywnych mat do programowania i robotów. Zajęcia prowadzą przeszkoleni bibliotekarze, nauczyciele i wolontariusze Amazon.

W Kindlotece dzieci i młodzież mogą wziąć udział w różnorodnych, bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, które łączą naukę z zabawą i rozwijają kompetencje przyszłości np.

  • Warsztaty z robotyki i programowania – uczestnicy uczą się podstaw kodowania, obsługują roboty i poznają zasady działania nowoczesnych technologii. 
  • Bezpieczne korzystanie z technologii – warsztaty uczą, jak świadomie i odpowiedzialnie poruszać się w cyfrowym świecie.
  •  Zabawy rozwijające logiczne i krytyczne myślenie – gry edukacyjne, łamigłówki i zadania zespołowe.

 

 

Miejsce otwarte dla każdego

Choć program adresowany jest głównie do dzieci i młodzieży w wieku 7–15 lat, Kindloteka jest przestrzenią otwartą – z bezpłatnych zajęć mogą korzystać zarówno grupy szkolne, jak i uczestnicy indywidualni. 

– Zapraszamy także przedszkolaki! Czasem odwiedzamy ich z naszymi robotami – to ogromna frajda, nawet jeśli zajęcia mają formę raczej pokazową – przyznaje Piaścik.

Również dzieci z niepełnosprawnościami mogą bez przeszkód brać udział w warsztatach. Organizatorzy dbają o to, by dostosować tempo i formę do indywidualnych potrzeb uczestników.

- Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązują zapisy, ponieważ mamy bardzo dużo wycieczek szkolnych, które są chętne na różnego rodzaju zajęcia - informuje przedstawicielka MBP w Rudzie Śląskiej.

Największe hity? Roboty i... owoce

Wśród najbardziej lubianych projektów w rudzkiej Kindlotece znalazły się m.in. zajęcia z kodowania na macie oraz eksperymenty z przewodnictwem prądu, podczas których dzieci grają na owocach. 

– Zestaw Makey Makey i owoce robią niesamowite wrażenie – dzieci z niedowierzaniem odkrywają, że mogą zagrać melodię, dotykając banana albo własnej dłoni – opowiada Piaścik.

Kindloteka z misją

Od 2019 roku z oferty Kindlotek skorzystało już ponad pół miliona dzieci w Polsce. Amazon i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog nie tylko wspierają edukację cyfrową, ale także angażują się w rozwój lokalnych społeczności. W 2024 roku ponad 30 placówek otrzymało granty na realizację autorskich projektów. Z kolei w 2023 roku wszystkie Kindloteki wyposażono w blisko 3000 e-booków, by zachęcić dzieci do czytania w nowoczesnej formie.

Zbliżające się wakacje to doskonała okazja, by dzieci z Rudy Śląskiej mogły twórczo i aktywnie spędzić czas. Kindloteka w Stacji Biblioteka zaprasza na darmowe warsztaty – wystarczy się zapisać!

Autor
Karolina Bauszek

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe