Czym jest cisza wyborcza? Przed nami wybory samorządowe 2024
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Wybory prezydenckie 2025: „Co to jest cisza wyborcza?” 

W związku z II turą wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 roku, obowiązuje cisza wyborcza. Rozpoczyna się ona w piątek, 30 maja o północy i potrwa do zakończenia głosowania – czyli do niedzieli, 1 czerwca, godziny 21:00.

Wybory prezydenckie 2025 - cisza wyborcza

Założenie jest takie, że cisza jest czasem, w którym obywatele i obywatelki zastanawiają się, na kogo zagłosować.

"W tym czasie [ciszy wyborczej] nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu" — można przeczytać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Zakaz agitacji wyborczej

W czasie ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

- Przebywając w lokalu wyborczym, zabrania się również m.in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny — można przeczytać na stronie PKW.

Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

- Państwowa Komisja Wyborcza nie zajmuje się oceną, czy w danym przypadku doszło do naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej. Należy to do organów ścigania i sądów - czytamy na stronie PKW. 

Zakaz publikowania sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do miliona złotych.

Materiały opublikowane przed ciszą wyborczą

Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

 

Autor / Źródło
Karolina Bauszek / PKW

Komentarze (7) DODAJ

5.19 zł
jo ales tys głupi jestes
5.19 zł napisał/a:
wyborca
A więc wykorzystując faktu ,że nie ma jeszcze ciszy wyborczej apeluję , kierując się słowami Trzaskowskiego wygłoszonymi przed poprzednimi wyborami ,,Prezydent nie powinien wywodzić się z partii rządzącej" grzmiał wtedy i pierwszy raz się z nim zgodzę .
wyborca napisał/a:
seba
Nie wywodzę się z społeczności LGBT więc głosuję na Nawrockiego.
seba napisał/a:
jo
Poproszę o dowód gdzie i kiedy to powiedział. Pisowski trolu wymyśl coś jeszcze. I na koniec taka refleksja jakoś trudno mi to zrozumieć, że katolicy mogą głosować na oszusta, ćpuna czy Alfonsa. Będziecie się smażyć w piekle.
jo napisał/a:
poczytaj wuecej
Przeciez Nawrocki poddal sie badaniom na obecnosc substancji zabronionych,a Trzaskowski?W piekle smażą się Ci,ktorzy zabijaja nienarodzonych,i nie żałują czynu, smażą się Ci,ktorzy pochwalaja to oraz grzech sodomski itp.
poczytaj wuecej napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe