Ekstremalna Droga Krzyżowa w Rudzie Śląskiej już 4 kwietnia!
Dodano:
Czas czytania: 9 min.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Rudzie Śląskiej już 4 kwietnia!

Trwają zapisy chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Uczestnicy 4 kwietnia będą mieli do pokonania nocą 30 lub 40-kilometrową trasę prowadzącą przez Rudę Śląską i okoliczne miejscowości.

Ruda Śląska: Ekstremalna Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa ma pomóc w duchowym przygotowaniu się do Świąt Wielkanocnych, ale także pozwolić wiernym na "spotkanie się" z Bogiem i odkrycie swojej tożsamości. 4 kwietnia w Rudzie Śląskiej odbędzie się wyjątkowa, Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ekstremalna, bo trzeba pokonać kilkudziesięciokilometrową trasę w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników.

- Czym jest EDK? To 40 km nocą, samotnie lub w skupieniu. Samotna nocna trasa to jednak tylko narzędzie. Najważniejsze jest doświadczenie duchowe. Wyjście ze strefy komfortu, gotowość do rozmowy z Bogiem, do zmiany życia. Wiadomo, jak jest, ale nie wiadomo, jak może być. EDK to wyjście ze znanego świata w kierunku Innego, Nowego Życia - piszą organizatorzy wydarzenia.

W tym roku mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli wybrać jedną z trzech tras:

  • 41-kilometrową trasę św. Marii Magdaleny,
  • 41-kilometrową trasę św. Michała Archanioła,
  • albo 31-kilometrową trasę św. Andrzeja Boboli. 

Wszystkie trasy zainaugurowane zostaną mszą świętą. Uczestnicy, którzy zdecydują się na przejście trasami św. Marii Magdaleny lub św. Andrzeja Boboli spotkają się 4 kwietnia o godzinie 18:00 na mszy świętej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Wirku. Natomiast osoby, które wybiorą trasę św. Michała Archanioła spotkają się o godzinie 19:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie. 

Trasa: św. Marii Magdaleny (41 km)

  • Start i koniec trasy: Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej – Wirku
  • Data: piątek, 4 kwietnia 2025 r.
  • Msza św. rozpoczynająca: godz. 18:00

Trasa liczy 41 km i prowadzi przez zróżnicowany teren – od miejskich ulic, przez pola i lasy, aż po mniej uczęszczane ścieżki. Łącznie do pokonania jest 672 m podejść. Szlak przebiega m.in. przez Kochłowice, Panewniki, Halembę, Borową Wieś, Makoszowy i Bielszowice, tworząc malowniczą i wymagającą pętlę, kończącą się w miejscu startu.

Trasa została przetestowana w lutym 2025 roku i może zawierać odcinki błotniste, z kałużami i wiatrem – w zależności od pogody. 

 

 

Trasa św. Michała Archanioła (41 km)

  • Start i koniec trasy: Kościół pw. św. Michała Archanioła, Ruda Śląska
  • Data: piątek, 4 kwietnia 2025 r.
  • Msza św. rozpoczynająca: godz. 19:00

Trasa liczy 41 km i wiedzie przez wiele dzielnic Rudy Śląskiej: Orzegów, Rudę 1, Rudę Południową, Bielszowice, Halembę, Kłodnicę, Kochłowice, Bykownię, Wirek, Czarny Las, Nowy Bytom, Chebzie, Godulę i znów Orzegów. Pokonując 483 m podejść, uczestnicy zmierzą się z wymagającym, ale malowniczym szlakiem.

Trasa prowadzi drogami gruntowymi i leśnymi, przebiega w pobliżu stawów, rzek oraz przejazdów kolejowych. Może być ślisko i błotniście – szczególnie w przypadku niekorzystnej pogody.

 

 

Trasa św. Andrzeja Boboli

  • Start i koniec trasy: Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, Ruda Śląska – Wirek
  • Data: piątek, 4 kwietnia 2025 r.
  • Msza św. rozpoczynająca: godz. 18:00

Ta 31-kilometrowa trasa o sumie podejść 579 m to wyjątkowe duchowe wyzwanie prowadzące przez Kochłowice, Panewniki, Kłodnicę, Halembę i Borową Wieś. Uczestnicy przejdą zarówno przez ulice miejskie, jak i leśne ścieżki oraz drogi polne – wśród ciszy, refleksji i natury.

Trasa prowadzi przez zróżnicowany teren – leśny, polny i asfaltowy. W zależności od warunków pogodowych możliwe są odcinki błotniste, z kałużami i silnym wiatrem.

 

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa: Co wziąć ze sobą?

Osoby, które zdecydują się uczestniczyć w EDK powinny zabrać ze sobą latarkę lub lampkę typu czołówka, telefon komórkowy z wgraną aplikacją EDK lub śladem trasy, powerbank, wygodne obuwie trekingowe, jedzenie i napoje oraz elementy odblaskowe podnoszące bezpieczeństwo uczestnika.

Aby sprawdzić dokładny przebieg trasy oraz zapisać się, wystarczy wejść na oficjalną stronę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Co warto wiedzieć o inicjatywie?

  • W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.
  • Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Warto zadbać o to, by być dobrze widocznym. Nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach. Zgodnie z prawem, EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
  • Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-osobowe.

Bezpieczeństwo na trasie

  • W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska, dlatego warto mieć kijki do wędrówki (np. do nordic walking).
  • Organizatorzy wydarzenia stworzyli specjalną aplikację z wgraną trasą. Można ją pobrać za darmo na Androida oraz iOS.
  • Ruszając na trasę EDK, należy przygotować sobie prowiant, który najlepiej spakować do jednego plecaka (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczny prowiant, czekoladę, batony, chałwę).
  • Ubiór powinien być dostosowany do trasy, którą przebiega EDK - trzeba pamiętać o wygodnych i ciepłych ubraniach, które zapobiegną wychłodzeniu organizmu, wygodnych, wodoodpornych butach, sięgających za kostkę. Ponadto warto ze sobą mieć naładowany telefon, latarkę (najlepiej czołową), elementy odblaskowe, materiały opatrunkowe.

 

 

Autor / Źródło
Karolina Bauszek / EDK

Komentarze (3) DODAJ

abraham
w kosciele tych ludzi nie widac a na zawody lazom
abraham napisał/a:
baron
Czego te klechy już nie wymyślom, żeby ino strzyc owieczki z hajsu.
baron napisał/a:
stumm190
Wydawało mi się, że droga krzyżowa w ekstremalnej wersji już była. Odbyła się dawno temu. Obecnie właściwe przeżycie duchowej tej drogi gwarantuje ekstremalne emocje i odczucia. Nie za bardzo wiem po co szukać dodatkowych podniet. Łączenie hobby, pasji, innych rozrywek i rekreacji z tematem wiary jest - wg mojej opinii - niesmaczne.
stumm190 napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe