Windows server 2025 – co się zmieni?
Przedsiębiorstwa zazwyczaj prezentują zupełnie inne potrzeby pod względem wirtualnej przestrzeni niż inni użytkownicy. W związku z tym duże korporacje, takie jak Microsoft, oferują rozwiązania dedykowane firmom opierającym prowadzoną działalność o narzędzia i systemy komputerowe.Wśród takich narzędzi niezwykle popularny jest Windows Server.
Co to jest za narzędzie i czym wyróżnia się jego najnowsza wersja, wypuszczona na rynek w 2025 roku? Dlaczego warto postawić właśnie na to rozwiązanie oraz jakich możemy spodziewać się kosztów związanych z jego użytkowaniem?
Czym jest Windows Server?
Windows Server to system operacyjny stworzony w celu sprawnego zarządzania serwerami. Powstał z myślą o przedsiębiorstwach, środowiskach chmurowych oraz centrach danych. Jest zaawansowaną wersją doskonale znanego systemu Windows na komputery personalne, z tą różnicą, że został odpowiednio wzmocniony. Dzięki temu z jego pomocą możliwa jest obsługa aplikacji serwerowych czy infrastruktury sieciowej.
Windows Server pozwala użytkownikom między innymi udostępniać zasoby wewnętrznej sieci, świadczyć usługi hostingowe, nawiązywać bezpieczne połączenia z siecią w siedzibie firmy czy zarządzanie osobami mającymi dostęp do systemu.
Jakiezmiany oferuje Windows Server 2025?
Wśród głównych atutów należy wymienić zwiększony poziom bezpieczeństwa. Microsoft opracował technologię Hotpatch, która umożliwia w czasie rzeczywistym uruchomienie konkretnych zabezpieczeń. To z kolei eliminuje konieczność restartowania systemu. Credential Guard to kolejne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo. Ta opcja minimalizuje ryzyko kradzieży danych uwierzytelniających.
Instalacja Windows Server 2025 wiąże się również z zapewnieniem łatwiejszego zarządzania infrastrukturą, większym poziomem elastyczności oraz wyższą wydajnością. Dzieje się tak za sprawą dopracowania usług Active Directory Domain Services i Active Directory Lightweight Domain Services.
Te unowocześnienia wiążą się z rozbudową schematów Active Directory, wsparciem protokołu TLS 1.3, podwyższeniem poziomu bezpieczeństwa zapisanych haseł i atrybutów, większą ilością pamięci przeznaczonej dla baz danych czy wsparciem technologii Kerberos Public Key Cryptography. A to tylko kilka z niewielu poprawek oferowanych przez najnowszą wersję.
Cena Windows Server 2025, a cena Windows 11
Windows Server imponuje rozbudowanymi funkcjami, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz doskonałą wydajnością. Taka skala zaawansowania sprawia jednak, że zakup tego rozwiązania wiąże się z niemałym wydatkiem. W związku z tym na kupno samego serwera trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych. Natomiast nabycie licencji dla użytkowników to z kolei koszt rzędu kilkuset złotych.
Co istotne, cena produktów z kategorii Windows Server 2025 waha się w zależności od wybranego rozwiązania – Datacenter bądź Standard, liczby rdzeni urządzenia – 2 lub 16, a także tego, czy licencja zakłada przypisanie do konta użytkownika, czy konkretnego komputera.
Sporo osób porównuje koszt zakupu Windows Server 2025 do ceny Windows 11, nie rozumiejąc wysokiej kwoty w przypadku pierwszej opcji. Należy mieć jednak na uwadze, że te rozwiązania mają zupełnie inne przeznaczenie oraz cechują się odmiennym poziomem rozbudowania. Stąd wyższa cena Windows Server 2025.
Windows Server 2025 – system od sprawdzonego dostawcy
Na rynku można spotkać mnóstwo sklepów, które oferują produkty firmy Microsoft w okazyjnych cenach. Warto jednak bacznie przyglądać się takim ofertom – zwłaszcza wtedy, gdy wydają się zbyt atrakcyjne. To może bowiem oznaczać, że sprzedawca rozprowadza system nielegalnie lub program nie jest oryginalny, co z kolei będzie wiązać się ze stratą pieniędzy.
Aby mieć pewność, że zakupiony system zadziała tak, jak powinien, a w razie ewentualnych problemów w gotowości będzie wsparcie techniczne producenta, należy wybierać sprawdzonych dostawców. Teamnet Software jest właśnie taką firmą – oferuje oryginalne produkty, pochodzące z oficjalnej dystrybucji Microsoftu.
Dodaj komentarz