Stanisław Witała otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Stanisław Witała otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Stanisław Witała otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Stanisław Witała otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Stanisław Witała otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

Stanisław Witała, wieloletni prezes Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rudzie Śląskiej otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wyróżnieni zostali również inni przewodnicy zasłużeni dla rudzkiego PTTK: Kornelia Witała, Jan Cibura oraz Marek Botuliński. 

Dzień Przewodników Turystycznych 2025

21 lutego jest Międzynarodowym Dniem Przewodników Turystycznych. Zgodnie z tradycją obchody tego wyjątkowego święta odbyły się w Sali Sejmu Śląskiego. Święto to zostało ustanowione w 1989 r. i ma na celu nie tylko podkreślenie znaczenia przewodników turystycznych, ale też ich wkład w promocję i ochronę dziedzictwa zarówno naturalnego, jak i kulturalnego. PTTK w Polsce liczy obecnie ok. 70 tys. członków, a w samym Śląskie. Pozytywna energia jest ich ok. 10 tys.

- W tym roku mija 150 lat, odkąd powołano przewodnictwo turystyczne na ziemiach Polski, choć wtedy, nasza ojczyzna była jeszcze skuta kajdanami zaborów. Ale ta idea i misja przetrwały do dziś i są kontynuowane – podkreślił na wstępie Stanisław Kawęcki,przewodnik beskidzki, przewodniczący kapituły odznaki „Zasłużony Przewodnik PTTK.

Podczas piątkowej uroczystości wręczono wyróżnienia i listy gratulacyjne przyznane przez Marszałka Województwa Śląskiego przewodnikom turystycznym z naszego regionu. W marcu pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego trafi uchwała w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego ogłoszenia roku 2025 Rokiem Przewodników Turystycznych.

- Rola przewodników turystycznych jest szczególna. Wasza pasja i praca polega także na przekazywaniu wiedzy o miejscach, które zwiedzamy. Turystyka jest w dużej mierze jedną z form edukacji – podkreślił radny Sejmiku Paweł Bańkowski, reprezentujący podczas uroczystości władze województwa – marszałka Wojciecha Saługę i członkini zarządu Joannę Bojczuk.

Podczas uroczystości odznaczeni zostali także rudzianie: Stanisław Witała, wieloletni prezes Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rudzie Śląskiej otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wyróżnieni zostali również inni przewodnicy zasłużeni dla rudzkiego PTTK: Kornelia Witała, Jan Cibura oraz Marek Botuliński. 

Przewodnictwo turystyczne na ziemiach Polski

Przewodnictwo turystyczne na ziemiach Polski zapoczątkowano jeszcze w XIX wieku, w okresie zaborów. Była to jedna z form edukacyjnych, która w praktyce miała także służyć kształtowaniu postaw patriotycznych. Dogodne warunki do tych działań uzyskano w Galicji, gdzie Austria, po przegranej wojnie z Prusami, zmuszona została do udzielenia narodom mieszkającym w jej granicach różnych form autonomii. W Galicji powołano Sejm Krajowy, który decydował o lokalnych sprawach, od 1869 r. zaczęto wprowadzać język polski do szkół, urzędów i sądów, przywrócono też polskość uniwersytetów. Galicja stała się głównym ośrodkiem polskiego życia narodowego, tam też w drugiej połowie XIX stulecia zaczęła dojrzewać idea stworzenia organizacji promującej turystykę. Podobne powstały już wcześniej w Anglii, Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

3 sierpnia 1873 r. odbyło się w Zakopanem przyjęcie z okazji wizyty Józefa Szalaya ze Szczawnicy, urządzone przez Ludwika Eichborna. Podczas spotkania padła propozycja powołania stowarzyszenia turystycznego. Wśród inicjatorów był kapitan Feliks Pławicki, poseł do Sejmu Galicyjskiego, który wspólnie z Eugeniuszem Janotą opracował statut. Dokument ten określił nazwę powstałej organizacji jako Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. Został on wydany z datą 31 grudnia 1973 r. w Nowym Targu. Statut ten, zarejestrowany 19 marca 1874 r. przez Namiestnictwo we Lwowie, uznawany jest za formalny akt założenia Towarzystwa. 

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Urząd Marszałkowski / UM Ruda Śląska

Komentarze (1) DODAJ

rudzianka
Gratulacje dla Janka Cibury
rudzianka napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe