Śląski Klaster Multimedialny
Dodano:
Czas czytania: 7 min.

Śląski Klaster Multimedialny

W rektoracie Uniwersytetu Śląskiego podpisana zostanie umowa partnerstwa Śląskiego Klastra Multimedialnego.

 

Śląski Klaster Multimedialny, czyli innowacyjna sieć współpracy w obszarze ICT i multimediów, zostanie powołany przez Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz śląskich przedsiębiorców.

 

Podpisanie umowy partnerstwa Śląskiego Klastra Multimedialnego odbędzie się 15 stycznia 2013 r. o godz. 11:00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (w sali 29).

 

Dokument sygnować będą założyciele i członkowie klastra: prof. zw. dr. hab. Wiesław Banyś- rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Joanna Sochacka - prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości sp. z o.o., Ksawery Kaliski - właściciel firmy "Artmediale", Marek Gajewski i Jakub Solak - członkowie zarządu CodePillSp. z o.o., Rafał Sapota - właściciel firmy F.H.U. VERMONT, Andrzej Szandała - właściciel firmy INTERSIEĆ, Arkadiusz Rusin - właściciel firmy IT master, Artur Szyduczyński - właściciel Regionalnego Centrum Serwisowego, Maciej Stanusch – prezes Stanusch Technologies S.A.

 

W uroczystości podpisania umowy wezmą udział: Tadeusz Donocik - prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Grażyna Dziedzic - prezydent Rudy Śląskiejoraz Tomasz Ginter - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, kierownik referatu w Wydziale Rozwoju Regionalnego.

 

Umowa Partnerstwa powołuje Śląski Klaster Multimedialny jako innowacyjną sieć współpracy, która stymuluje aktywność innowacyjną podmiotów w nim skupionych. Określa jego cele, strukturę, zasady organizacji i zarządzania. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu Innowacje Śląska – utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego.

 

Głównym celem działalności klastra jest podnoszenie przewagi konkurencyjnej jego członków. Dla przedsiębiorców oznacza to zwiększenie zysku i rozwój firm, dla jednostek naukowych - większą komercjalizację pracy naukowej. Klaster jest katalizatorem, który sprawia, że dzięki efektowi synergii energia i pieniądze, a więc wysiłek zainwestowany we współpracę w klastrze, przynosi więcej, niż ten sam wysiłek włożony w samodzielną pracę. Jednym z przykładów jest wspólna promocja, stanowiącą obszar współpracy, z której przedsiębiorstwa osiągają wymierne korzyści. Łączenie zasobów i kompetencji jest szczególnie istotne w przypadku ekspansji i promocji na rynkach międzynarodowych, które wymagają większych nakładów finansowych i często są niedostępne dla pojedynczego przedsiębiorstwa.

 

Dlaczego warto dołączyć do klastra?

  • Śląski Klaster Multimedialny skupia kreatywnych ludzi, którzy chcą rozwijać swoją działalność w branży ICT i multimedialnej.
  • Jesteśmy inicjatywą dla tych, którzy chcą i potrafią współpracować.
  • Spotykamy się w miłej atmosferze, aby wspólnie dyskutować nad możliwościami naszego rozwoju.
  • O swoich pomysłach rozmawiają przedsiębiorcy i naukowcy.
  • Informujemy naszych członków na bieżąco o możliwościach pozyskania dotacji z funduszy Unii Europejskiej.
  • Budujemy projekty i pozyskujemy fundusze.
  • Organizujemy wspólną promocję łącząc potencjał i kompetencje naszych członków.
  • Współpracujemy z największym klastrem ICT w Europie.
  • Zapewniamy członkom klastra udział w międzynarodowych wydarzeniach w celu kojarzeniu ofert gospodarczych
  • Nasza siedziba mieści się w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.
  • Klaster jest strukturą otwartą na nowych członków, działających na terenie województwa śląskiego.

 

Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o., wychodząc naprzeciw wyzwaniom stojącym przed instytucjami otoczenia biznesu, pozyskał prawie milion złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt Innowacje Śląska - utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego. Inkubator pokrywa całkowicie wkład własny projektu i wszelkie koszty niekwalifikowalne. Dzięki temu przedsiębiorcy jak i naukowcy mają zapewniony bezkosztowy udział w zaplanowanych działaniach. Jest to realne wsparcie dla śląskich mikro i małych przedsiębiorstw.

 

W ramach projektu członkowie klastra wzięli udział w wizytach studyjnych wraz z seminariami w Danii i Szwecji, które wg badań Komisji Europejskiej są liderem wśród 27 krajów UE pod względem wyników innowacyjności. Śląscy przedsiębiorcy mieli możliwość nawiązania kontaktów z największym klastrem ICT w Europie, z którym Inkubator aktywnie współpracuje. Członkowie klastra wezmą udział w targach innowacyjnych technologii w Hanowerze CeBIT 2013, najważniejszej ogólnoświatowej imprezie wystawienniczej branży ICT. W ramach projektu odbędą się warsztaty w celu opracowania działań rozwojowych w nowym okresie programowania 2014+. Zakupiony zostanie sprzęt informatyczny i multimedialny dla realizowania pomysłów członków klastra, a tym samym stymulowania aktywności innowacyjnej firm. Dofinansowanie obejmuje także działania promocyjne. Inicjatywa została zarejestrowana na europejskiej platformie 87 klastrów ICT.

Autor / Źródło
Sylwia Molenda / Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe