Ruda Śląska przyjazna osobom z niepełnosprawnościami
Rada Miasta Ruda Śląska przyjęła plan działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To już 6. edycja programu, który tym razem będzie realizowany do 2030 roku.
– Fakt, że dana osoba boryka się z niepełnosprawnością, nie oznacza, że brak jej potencjałuczy zdolności, które mogą wnieść wiele dobra do naszej społeczności. Dlatego tak przygotowaliśmy program, by maksymalnie integrować takie osoby, bo wierzę głęboko, że jest to w interesie nas wszystkich – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Plan działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Niepełnosprawność jest nie tylko rezultatem uszkodzenia ciała lub choroby, ale także wynikiem barier społecznych, fizycznych i ekonomicznych, które osoby z niepełnosprawnościami napotykają w swoim środowisku. Programma pomóc w konstruowaniu najlepszych rozwiązań, wdrażaniu skutecznych działań i tworzeniu odpowiednich warunków, by wszystkie osoby mogły żyć samodzielnie i jak najszerzej uczestniczyć w życiu społecznym. Warto dodać, że dokument ma charakter otwarty, co oznacza, że może być uzupełniany o nowe zadania, w ramach których będzie możliwe sięganie po projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych.
Według danych rudzkiego Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności największy odsetek orzekanych to osoby po 60. roku życia, a najczęstszą przyczyną niepełnosprawności jest schorzenie narządu ruchu. Dlatego priorytetem systemowych rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych jest likwidacja wszelkich barier funkcjonalnych, czyli architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, w strefie publicznej.
Inną bolączką środowiska osób z niepełnosprawnościami jest niski stopień zatrudnienia, który wynosi niecałe 23%. Dlatego program zakłada aktywizację zawodową, a także promocję i wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Wśród działań ujęto również zadania, które mają sprzyjać aktywności kulturalnej, fizycznej, edukacyjnej, integracyjnej czy profilaktycznej.
– Od lat realizujemy działania w tych zakresach, wystarczy wymienić ciągle rozwijającą się Szkołę Podstawową nr 12 Specjalną im. św. Łukasza, ofertę środowiskowych domów samopomocy, szereg imprez na czele z Tygodniem Godności Osób z Niepełnosprawnościami, Olimpiadą Zdrowia czy Regionalnym Turniejem Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Chcemy utrzymać dobre praktyki i w miarę możliwości je poszerzać – mówi Anna Krzysteczko.
Program skierowany jest zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci
Warto dodać, że program skierowany jest zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci i młodzieży. Obejmie całą zbiorowość osób niepełnosprawnych, niezależnie od rodzaju dysfunkcji, stopnia niepełnosprawności oraz źródła jej powstania.
– Będą z niego korzystać również rodziny osób z niepełnosprawnościami. Ich zaangażowanie ma decydujące znaczenie dla rozwiązywania problemów tych osób – podkreśla wiceprezydent Krzysteczko.
Działania założone w programie będą realizować różne podmioty, przede wszystkim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który dysponuje środkami przekazywanymi miastu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /PFRON/. W tym roku to ponad 4,6 mln zł, które są przeznaczone m.in. na działalność warsztatów terapii zajęciowej, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych czy wydarzeniach sportowych i kulturalnych.
Rudzki MOPS realizuje również programy „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”, które są finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Na ich wykonanie miasto otrzymało w tym roku w sumie ponad 2 mln zł. Warto też wspomnieć o programie „Aktywny Samorząd 2022”, w ramach którego osoby z niepełnosprawnościami mogą starać się o pomoc np. w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy protezy kończyny, samochodu osobowego lub uzyskaniu prawa jazdy.
Wiele zadań zawartych w programie będzie realizowanych przez rudzkie organizacje pozarządowe, które od lat wspomagają osoby z niepełnosprawnościami. W ramach otwartych konkursów ofert otrzymują one z budżetu miasta dotacje na taką działalność.
Pierwszy program Miasto "przyjazne niepełnosprawnym" został przyjęty w roku 2000
Przypomnijmy, że pierwszy „Miejski program działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich integracji ze społeczeństwem »Miasto przyjazne niepełnosprawnym«” został przyjęty w roku 2000. Zakładał on przede wszystkim rozpoznanie potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno tych fizycznych, społecznych, jak i psychicznych. Działania zakładały 44 projekty, a ostatecznie zrealizowano ich 70. Kolejny Program „Ruda Śląska – miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym” obejmował lata 2009 – 2013, a następny był realizowany w latach 2014 – 2015. Ostatni uchwalono na lata 2016-2020.
Liczbę osób z niepełnosprawnościami trudno oszacować ze względu na fakt, że informacje są rozproszone w różnych instytucjach, a jednocześnie mogą się pokrywać. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba takich osób w Rudzie Śląskiej wynosiła ponad 10 tys. W skali całego kraju prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 3,8 mln Polaków. W 2021 roku Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rudzie Śląskiej wydał 2464 orzeczenia z określeniem stopnia niepełnosprawności osobom dorosłym oraz 404 osobom poniżej 16. roku życia.
Komentarze (2) DODAJ