Rudzianie uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Rudzianie uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja oraz wybuch III Powstania Śląskiego to kluczowe wydarzenia historii Polski. Jak co roku rudzianie, na czele z przedstawicielami władz i służb mundurowych wzięli udział w obchodach upamiętniających te ważne wydarzenia.

- Spotkaliśmy się wwyjątkowym dniu – 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a także 102. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, które było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem. Oba te wydarzenia mają wspólny mianownik: wolna, niepodległa, silna i praworządna Polska - napisał prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk. 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Święto Narodowe Trzeciego Maja w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona zostałamsza święta za Ojczyznę i mieszkańców naszego miasta. Po niej zebrani, wśród których znajdowali się przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i miejskich oraz służb mundurowych, przemaszerowali pod pomnik Powstańców Śląskich na kochłowickich plantach. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu z akompaniamentem orkiestry górniczej pod pomnikiem złożone zostały wieńce i znicze.

-  11 Artykułów Ustawy Rządowej z 1791 roku zapisało się złotymi zgłoskami w historii naszej Ojczyzny. Podobnie jak Powstania Śląskie, w których nasi przodkowie byli gotowi poświęcić swoje życie i zdrowie. Dziś, kiedy nasi wschodni sąsiedzi walczą o niezależność i integralność własnego państwa, tym bardziej doceniamy ofiarność i odwagę tych, którzy niezłomnie dążyli, by Polska była wolna i praworządna. Tym bohaterom jesteśmy winni wdzięczność i pamięć.

Wyrażamy ją nie tylko poprzez obecność, składanie wieńców i dbanie m.in. o groby powstańców znajdujące się w naszym mieście. Wyrazami uznania jest także nasza służba krajowi - np. rzetelną pracą, zdobytym wykształceniem oraz szacunkiem dla Ojczyzny.

Mam nadzieję, że duma z naszej narodowej, historycznej spuścizny będzie udziałem także wielu kolejnych pokoleń, a nasza Ojczyzna i miasto będą cieszyć się pokojem, suwerennością i dobrobytem - napisał Michał Pierończyk. 

Konstytucja 3 Maja

Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten ważny dzień został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. Niestety, akt w praktyce obowiązywał tylko ok. 14 miesięcy, ale jego wagę uznał Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczpospolitej, który w kwietniu 1919 roku ustanowił 3 maja świętem narodowym. Z kolei władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania tej daty, a oficjalnie święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Polacy musieli czekać 30 lat, by ponownie móc świętować uchwalenie Konstytucji Majowej. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 roku.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (2) DODAJ

joanna
Była piękna uroczystość.
joanna napisał/a:
onkel franz
Przy okazji obchodów kolejnej rocznicy Konstytucji 3 maja jak mantrę powtarzam moim współziomkom o tym, że pierwsza konstytucja powstała na Śląsku w 1531 roku! Chodzi oczywiście o Zrzizeni, a wcześniej Przywilej Hanuszowy. Drugie zostało przyznane (jako potwierdzenie przywileju) 29 września 1562 roku, Przywilej Hanuszowy (od Hanusza – a nie Jana! – Dobrego), choć morawski odpowiednik obowiązywał już od 1522 roku, nadano w 1531 roku, a więc 260 lat przed polską konstytucją!
onkel franz napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe