W Kochłowicach stanie tablica przedstawiająca historię obozu hitlerowskiego Polenlager 7?
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

W Kochłowicach stanie tablica przedstawiająca historię obozu hitlerowskiego Polenlager 7?

W miejscu, gdzie znajdował się obóz hitlerowski "Polenlager 7" w Kochłowicach już wkrótce stanie tablica pamiątkowa. W sprawie interweniował radny Rafał Wypior. 

Tablica pamiątkowa w miejscu obozu "Polenlager 7"

W połowie lipca radny Rafał Wypior za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że zwrócił się do rudzkiego magistratu o umieszczenie pamiątkowej tablicy z opisem historycznym miejsca przy ul. Młodzieżowej w dzielnicy Kochłowice, w którym funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 19 oraz obóz hitlerowski "Polenlager 7".

- Po namowie mieszkańca zabrałem się za złożenie interpelacji w sprawie podjęcia działań w celu umieszczenia tablicy z opisem historycznym miejsca, gdzie kiedyś funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 19 oraz obóz hitlerowski "Polenlager 7" przy ulicy Młodzieżowej. [...] W obliczu braku fizycznych śladów po budynku montaż tablicy z opisem historycznym stanowiłby nie tylko formę pamięci, ale także edukację dla osób odwiedzających to miejsce. Informacje zawarte na tablicy mogłyby przybliżyć historię tych miejsc i zwrócić uwagę na znaczenie, jakie miały dla naszej społeczności. Zachowanie pamięci o przeszłości jest istotne dla budowania tożsamości i rozwoju lokalnej społeczności - napisał Rafał Wypior. 

Dzisiaj radny poinformował, że rudzcy urzędnicy podejmą działania, w celuumieszczenia pamiątkowej tablicy z opisem historycznym miejsca przy ul. Młodzieżowej. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że działka, na której znajdował się budynek byłego obozu, leży obecnie w prywatnych rękach. 

- W odpowiedzi na złożoną przez Panainterpelację uprzejmie informuję, że podjęte zostaną działania, w celu umieszczenia pamiątkowej tablicy z opisem historycznym miejsca przy ul. Młodzieżowej w dzielnicy Kochłowice, w którym funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 19 oraz obóz hitlerowski "Polenlager 7" - napisał w odpowiedzi na interpelację radnego, wiceprezydent Rudy Sląskiej Jacek Morek. 

Obóz hitlerowski "Polenlager7" i Szkoła Podstawowa nr 19

Warto przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca. Pierwotnie w budynku szkoły powszechnej przy ul. Młodzieżowej 26 Niemcy założyli obóz przesiedleńczy dla Volksdeutchów przesiedlanych z Bukowiny w ramach niemieckiej akcji kolonizacyjnej Heim insReich. 20 sierpnia 1942 Niemcy zmienili przeznaczenie obozu na Polenlager nr 7, do którego kierowali wysiedlane rodziny polskie w ramach akcji "Saybusch" z Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatu żywieckiego. Kochłowickim Polenlagrem, podobnie jak innymi obozami tego typu, administrowała agenda partii nazistowskiej Hauptamt Volksdeutsche Mittelstelle pod kierownictwem Obergruppenf�źhrera SS Wernera Lorenza. Do początku roku 1944 komendantem obozu był Wilhelm Kruppa.

W sumie przez obóz przeszło około 2 tysiące Polaków, jednorazowo w obozie znajdowało się około 200 osób. Polenlager nr 7 działał do stycznia 1945 roku.

Od zakończenia wojny do 1999 roku w budynku dawnego obozu funkcjonowała szkoła. W roku 2004 Rudolf Woźniczek, który uzyskał prawo wieczystej dzierżawy, starał się o to, żeby budynek szkoły zamienić na muzeum. Władze zakwalifikowały go jednak do rozbiórki. Rudolf Woźniczek zwrócił budynek, a w 2008 roku władze miasta zmieniły decyzje odnośnie do przeznaczenia budynku, wywołując kontrowersje wśród miejscowej ludności. Decyzją Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej budynek, w którym znajdował się obóz, przeznaczono na luksusowe lofty.

Budynek popadał w ruinę i ostatecznie zburzono go w 2014 roku.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / fot. Rafał Wypior

Komentarze (10) DODAJ

otto
Plac nie jest rozjechany, ani zaniedbany. Jest w prywatnych rękach, zrobiony jest tam ogródek przynależny do domu stojącego obok, zresztą całkiem "swiezego" jeszcze. Być może nawet to wlasciciele domu wystąpili do radnego z wnioskiem o tablice pamiątkowa? Hmmm, tego mogę się jedynie domyślać. Wlasciele tego terenu mają też pod skrzydłami budynek Kaufhasu i jakichś obiektów pokopalnianych.
otto napisał/a:
kurde bele
faflosz gupoty
kurde bele napisał/a:
jan pawul
w wielu krajach są spisane te historie i w wielu językach - nawet Niemcy to uznali jako Powstania !!
jan pawul napisał/a:
jan pawul
to 'niemcy' zawsze na wszystkich napadali a na Śląsku były Powstania !! Taki fakt jest zapisany wszędzie na śiweci i żadna opcja niemiecka tego nie zmieni !!
jan pawul napisał/a:
oupa willi
prawie 80 lat po wojnie nastąpiło cudowne przebudzenie,ale niestety nic z tego co tam stało nie egzystuje.Napiszcie lepiej poprawną historię pos.r.a.ń ślonskich albo lepiej zbrojnego napadu polski na niemcy a 1921 roku
oupa willi napisał/a:
jan pawul
Kolejny cep co to zmienia historię Śląska !! Jasne że Powstańcy walczyli z 'niemcami' bo chodziło o wyzwolenie z terroru niemieckiego. Odbierasz śląskim Powstańcom ich zasługi i przelana krew. Jesteś opcja niemiecka na Śląsku czy co ?
jan pawul napisał/a:
kule bele
co to jest za stopień wojskowy "Obergruppenfąźhrera" SS Wernera Lorenz, pismaki od 7 boleści
kule bele napisał/a:
jan pawul
Znasz się na tym to napisz
jan pawul napisał/a:
rudolf
Obraca się w gruz ciekawe miejsca jednocześnie stawiając kolejny hipermarket i Centrum Relaksu Samotnej Matki. Smutne.
rudolf napisał/a:
tomasz
Nic die nie obraca w gruz.Tego już z 15lat nie ma.Rozebrane już dawno.Ale teraz bedzie tablica na rozjechanym i zaniedbanym placu. Super potrzebne działania radnygo.
tomasz napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe