Ruda Śląska świętuje Dzień Straży Miejskiej. Ponad 26 tys. interwencji w 2023 roku
Dodano:
Czas czytania: 7 min.

Ruda Śląska świętuje Dzień Straży Miejskiej. Ponad 26 tys. interwencji w 2023 roku

W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbył się w piątek Dzień Straży Miejskiej. Była to okazja nie tylko do złożenia życzeń i podziękowań za służbę, ale także do podsumowania działań prowadzonych przez mundurowych. Tylko w 2023 roku przeprowadzili oni ponad 26 tys. interwencji oraz ujęli blisko 8 tys. sprawców wykroczeń. A to tylko niektóre z działań, które podejmują.

Dzień Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej

- Jestem przekonany, że dzięki funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej żyje się bezpieczniej – podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk.

– Dziękuję im za zaangażowanie i oddanie służbie, profesjonalizm i gotowość do niesienia pomocy. Niech praca na rzecz naszej lokalnej społeczności będzie źródłem zasłużonego szacunku społecznego, poczucia satysfakcji i spełnienia – dodaje.

Piątkowa uroczystość była okazją nie tylko do podziękowań. Strażnikom, którzy wzorowo wykonują obowiązki, przejawiają inicjatywę w działaniach, czy też doskonaląswoje kwalifikacje zawodowe, wręczono pochwały, nagrody pieniężne oraz awanse na wyższe stanowisko.

Tysiące mandatów i kontrole posesji

W 2023 roku rudzka Straż Miejska interweniowała dokładnie 26 288 razy, w tym podjęła 18 223 interwencje w miejscach publicznych. Funkcjonariusze ujęli także 7984 sprawców wykroczeń, nałożyli 3808 mandatów karnych oraz skierowali do sądu 105 wniosków o ukaranie. Najwięcej interwencji rudzkiej Straży Miejskiej dotyczyło:

  • wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (3965),
  • działań łamiących ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (1096),
  • wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej (712),
  • niszczenia urządzeń użytku publicznego (712)
  • oraz wykroczeń przeciwko spokojowi i porządkowi publicznemu (537).

Warto także dodać, że rudzcy strażnicy skontrolowali 731 posesji, a także zabezpieczyli 2015 miejsc zdarzeń.

- Myślę, że osiągane przez nas wyniki najdobitniej pokazują, że Straż Miejska w Rudzie Śląskiej jest formacją potrzebną i efektywną – mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej SM.

– Wszystkim, którzy służą i pracują w naszej formacji, serdecznie dziękuję i życzę sukcesów oraz powodzenia we wszelkich podejmowanych przedsięwzięciach – dodaje.

Nowatorskie "mandaty zaufania"

Strażnicy miejscy regularnie kontrolują także akweny wodne na terenie miasta, w których mimo zakazów pływają mieszkańcy, pouczają o ich niebezpieczeństwie oraz wydają „mandaty zaufania”. Uprawniają one do bezpłatnego korzystania z basenu miejskiego. W 2023 roku wystawiono 46 takich mandatów. „Mandat zaufania” można otrzymać tylko raz. Osoba przyłapana na nielegalnej kąpieli po raz kolejny nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę grzywny sięgającą nawet 250 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

Straż Miejska nadzoruje również prace społecznie użyteczne. Dzięki współpracy SM z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w ubiegłym roku uporządkowano 107 działek i zebrano z nich 183 680 litrów odpadów.

33 lata służby na rzecz Rudy Śląskiej

Rudzka Straż Miejska istnieje w Rudzie Śląskiej już 33 lata. Obecnie pracuje w niej 60 strażników oraz 9 pracowników administracyjnych. Warto dodać, że wśród nich jest 6 kobiet (3 funkcjonariuszki i 3 pracownice administracyjne). Decyzję o utworzeniu Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej poprzedziło porozumienie między ówczesnym Prezydentem Miasta Ruda Śląska a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Komendantem Głównym Policji. W tamtym czasie tego typu jednostki tworzyły się w całej Polsce, a ich działania zostały uregulowane przez ustawę o Strażach Miejskich, którą uchwalono 29 sierpnia 1997 roku.

Rudzka formacja oficjalnie została powołana 18 kwietnia 1991 r., a swoją działalność rozpoczęła już 1 maja. Od tej chwili nastąpiło organizowanie rudzkiej jednostki. Uchwalony został także statut, który stworzył podstawę działalności Straży Miejskiej, ustalił jej siedzibę w Urzędzie Miasta, a za teren działania uznał cały obszar Rudy Śląskiej. Ponadto statut ustalił: zadania i środki działania straży, uprawnienia i obowiązki funkcjonariuszy, rodzaj umundurowania, uzbrojenia i innego wyposażenia technicznego, kierowniczą rolę komendanta Straży Miejskiej oraz określił strukturę organizacyjną jednostki. Pierwotnie siedziba SM mieściła się w budynku urzędu miasta przy pl. Jana Pawła II, a od 2007 roku jednostka funkcjonuje w byłej strażnicy granicznej przy ul. gen. Hallera 61 w Nowym Bytomiu.

Jednym z pierwszych etapów tworzenia się jednostki Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej było przeprowadzenie naboru pracowników do nowo utworzonej formacji. Zgłosiło się wtedy 17 kandydatów, spośród których przyjęto 7 osób, które spełniały określone warunki. Pierwszym komendantem Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej został ówczesny szef Ośrodka Dyspozycyjnego Prezydenta Miasta Ruda Śląska Bolesław Boroński, który pełnił tę funkcję do listopada 1992 roku. Po nim stanowisko to objął Sławomir Skoczyński. Kolejnym komendantem został Krzysztof Piekarz, a w czerwcu 2017 roku Marek Partuś, który do tej pory kieruje pracą rudzkich strażników.

Autor / Źródło
Justyna Dudek / UM Ruda Śląska

Komentarze (26) DODAJ

jola
Gdyby nie SM to mielibyśmy niezły bu...l !!! Dopiero jak się coś straci to wtedy płacz lament i zgrzytanie zębów!!!
jola napisał/a:
obserwator
największe darmozjady
obserwator napisał/a:
norbert
Nie no są więksi: księża, politycy, emeryci mundurowi i górniczy, niepracujący beneficjenci 800+. To tylko niektóre przykłady.
norbert napisał/a:
stefa
norbert większego darmozjada od ciebie to już nie ma.
stefa napisał/a:
miastem rządzi p
Statystyki mówią same za siebie..bohaterowie od lepienia mandatów za postój na zakazie bo jak menelstwo pije to nie podejdą..no i jak tu wgl podejść skoro pieszych patroli u nas brak:)
miastem rządzi p napisał/a:
bobbudowniczy
Szybkiej likwidacji tej niepotrzebnej instytucji.
bobbudowniczy napisał/a:
hugo
Zatrudnić jednego z drugim do pomocy powodzianom, a nie siedzieć na ciepłym stołeczku, lub wozić się autkiem po RUDZIE ŚLĄSKIEJ, przydacie się wszyscy tam w okolice Kłodzka.
hugo napisał/a:
urwis
Co mi po takiej Straży Miejskiej skoro nie mogą interweniować sami tylko muszą mieć zgłoszenie - donos. Jeżdżą, łażą, nic nie widzą i nie reagują. To jakiś absurd aby taką formację utrzymywać, która interweniuje wyłącznie na donos.
urwis napisał/a:
hallo
Przecież nikt normalny was nie lubi, to po co te uroczystości.
hallo napisał/a:
wariat
Właśnie leżę w psychiatryku i też ich nie lubię.
wariat napisał/a:
erwinkietaslpl
Liga niedoszłych policjantów... nie pozdrawiam.
erwinkietaslpl napisał/a:
renkloda.
Już też RUDA ŚLĄSKA nie ma co świętować. śmiechu warte.
renkloda. napisał/a:
emeryt 46
Lenie dawać ich tam do powodzi niech się wykażą !!!
emeryt 46 napisał/a:
dewil
Ci świętują a strażacy harują... uważam, że SM to pomyłka, nawet kopcących kominów nie widzą (nawet jak przejeżdżają przez dym)
dewil napisał/a:
uczciwy komuch pisowski
Cześć i chwała Bohaterom!
uczciwy komuch pisowski napisał/a:
dino
S.m.pompuje forse do budżetu miasta waląc mandaty....
dino napisał/a:
kpina
ochotnicza policja ŻENADA 26tys interwencji i 26 tys takich na ktore nie reaguja, osobiscie zglaszalem palace liscie u sasiada to pojechali dalej, osobiscie zglaszalem porzucony pojazd i nawet nie sprawdzili a jak mieszkancy napisali skarge na SM to rada miasta nie jest odpowiednia do rozstrzygania tgo problemu KPINA KPINA I OSMIESZANIE SIE
kpina napisał/a:
stefa
Niezły konfident z ciebie.
stefa napisał/a:
wesoły hanysek
Jak można podspawac sąsiada ręce opadają....
wesoły hanysek napisał/a:
kpina
ale to byl taki dalszy sasiad... normalnie tego za pltoem nie podkabluje ten za plotem moze palic ale ten 16 dzialek dalej juz nie ...TYPOWY POLACZEK Z CWIARTKA MOZGU - hanysek = glupi ryl?
kpina napisał/a:
jo...
A kiedy likwidacja straży miejskiej będzie..
jo... napisał/a:
mm
Przejedzone pieniądze. Do likwidacji. Oszczędzone pieniądze na dofinansowanie Policji.
mm napisał/a:
30 minut
Tatuś komendant będzie mieć jeszcze więcej zasług. Zacznie się lepienie mandatów za postój w N.Bytomiu. W tedy będą ich złote żniwa. Do wystawiania mandatów nadają się najlepiej. Przez to UM zwiększa swój budżet miejski.
30 minut napisał/a:
iks
Zdecyduj się, czy UM większa budżet SWÓJ czy MIEJSKI?
iks napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe