Wczoraj w Bykowinie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami
Wczoraj w Bykowinie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami
Wczoraj w Bykowinie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami
Wczoraj w Bykowinie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami
Dodano:
Czas czytania: 11 min.

Wczoraj w Bykowinie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami

W cyklu rozmów władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami poszczególnych dzielnic miasta przyszedł czas na Bykowinę. Uczestnicy wczorajszego spotkania pytali m.in. o drogi, chodniki, parkingi czy gospodarkę odpadami.

- Niestety aktualnie mamy bardzo ograniczone możliwości finansowe, więc wiele tematów musimy odłożyć na bok, bo nie ma na nie pieniędzy, ale nie zapominamy o nich. Mam jednak dla Państwa dobrą wiadomość. Aleja między ul. Kopalnianą i Sztolniową, o którą wielokrotnie pytali Państwo na poprzednich spotkaniach, zostanie wyremontowana. To zadanie znalazło się w złożonym dzisiaj projekcie budżetu miasta na przyszły rok – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

- Na tę inwestycję zaplanowaliśmy 2,5 mln zł - dodał.

 

Miejsca parkingowe

Naspotkaniu nie zabrakło pytań o miejsca parkingowe, których brakuje w rejonach często spotykanej w  Bykowinie zabudowy wielorodzinnej.

- Budowa parkingów na osiedlach nie jest obowiązkiem miasta. Problem wynika m.in. z tego, że kiedyś budowano osiedla bez odpowiedniej liczby miejsc postojowych – tłumaczył Krzysztof Mejer.

Bezpieczeństwo pieszych

Mieszkańcy dzielili się też sugestiami dotyczącymi bezpieczeństwa pieszych, jak wyznaczanie nowych przejść czy montaż sygnalizacji świetlnej na tych już istniejących.

- Wszystkie takie zgłoszenia traktujemy bardzo poważnie i przekazujemy do opiniowaniaprzez Komisję ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - podkreślił Mejer.

Pojemniki na odpady przy ul. Otylii

Padło także pytanie o możliwość ustawienia pojemników na śmieci przy kompleksie garaży przy ul. Otylii.

- Trzeba mieć świadomość, że wiązałoby się to z dodatkową opłatą, podobnie jak w przypadku ogródków działkowych. Poza tym z naszych doświadczeń wynika, że bardzo często to nie właściciele garaży z tych pojemników korzystają. Dlatego przyjęliśmy zasadę, że w takich miejscach kubłów nie stawiamy – odpowiedział wiceprezydent Mejer.

Utrzymująca się woda opadowa

Zgłoszony został również problem wody utrzymującej się po opadach na ul. Katowickiej, gdzie nie ma kanalizacji deszczowej. Miasto systematycznie sieć tej kanalizacji rozbudowuje, ale nie można w tym momencie wskazać terminu, w którym taka inwestycja zostanie zrealizowana na ul. Katowickiej. Dużo zależy od harmonogramu uruchamiania kolejnych środków unijnych.

Jeden z uczestników chciał wiedzieć, na co miasto przeznaczy 20 mln zł pozyskanych z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

- Te środki zostały przyznane na konkretne projekty: modernizację ul. Bałtyckiej oraz rewitalizację Placu Niepodległości – poinformował Krzysztof Mejer.

- Takie programy mogą wydawać się dobre, ale lepiej byłoby, gdyby więcej pieniędzy zostawało po prostu w miejskim budżecie. Ideą samorządności jest przecież bezpośrednie decydowanie o realizowanych inwestycjach – dodał.

Podsumowanie zrealizowanych inwestycji

Spotkanie było też okazją do podsumowania inwestycje realizowanych w dzielnicy w kończącym się roku. Jedną z ważniejszych była termomodernizacja wraz z uciepłownieniem budynku  wielorodzinnego przy ul. Sikorek 49-51-53-55-57, dofinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Wyremontowana została też nawierzchnia ul. 11 Listopada, na skrzyżowaniu ulic Korfantego i Kopalnianej wyznaczono przejście dla pieszych, a na przystanku przy ul. Górnośląskiej stanęła wyczekiwana przez mieszkańców wiata. W trakcie jest wykonanie nowej nawierzchni ul. Katowickiej od ul. Górnośląskiej do ul. Sikorek w ramach usuwania szkód górniczych.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w  Bykowinie zrealizowany został projekt „Czas relaksu w Dolinie Kochłówki”, obejmujący ścieżkę dydaktyczną i miejsca odpoczynku. W trakcie wykonania jest kolejne wybrane na ten rok zadanie – sensoryczny plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 47. Na ukończeniu jest tężnia solankowa w strefie rekreacji przy ul. Górnośląskiej, czyli projekt z budżetu obywatelskiego na 2019 rok, który nie doszedł wówczas do skutku ze względu na trudną sytuację na rynku zamówień publicznych i powstaje teraz z „ogólnego” budżetu miasta ze wsparciem środków rządowych. Z kolei na 2022 r. mieszkańcy w tej dzielnicy wybrali rewitalizację zielonego skweru przy ul. Katowickiej i Siekiela oraz modernizację ciągu pieszego na obszarze między ulicami Górnośląską, Grzegorzka i Zgrzebnioka.

Spotkanie w  Bykowinie było szóstym tej jesieni zebraniem dzielnicowym

Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 listopada o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 8 i będzie dotyczyło spraw dzielnic WirekCzarny Las.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie zorganizowano dwa spotkania on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spotkania w formule tradycyjnej wznowione zostały 18 października 2021 r.



Harmonogram pozostałych spotkań:

  • 18.10, godz. 17:00 – Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
  • 21.10, godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
  • 25.10, godz. 17:00 – Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
  • 04.11, godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
  • 08.11, godz. 17:00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,
  • 15.11, godz. 17:00 – Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,
  • 18.11, godz. 17:00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,
  • 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.
Autor / Źródło
Justyna Romanczyk / UM Ruda Śląska

Komentarze (12) DODAJ

zefel
FREKWENCJA POWALAJĄCA,, NIC DZIWNEGO,, SAM ZREZYGNOWAŁEM Z TEGO TYPU DYSKUSJI,, PONIEWAŻ TYCH MĘDRCÓW Z RATUSZA NIKT NIE PRZEKONA ŻE WIELE SPRAW WŁADZA ROBI NA POKAZ,, ONI WIEDZĄ NAJLEPIEJ I NIKT NIE MA PRAWA IM CZEGOKOLWIEK ZARZUCAĆ,,,
zefel napisał/a:
wyborczyni
Przepraszam Magistrat za wypowiedzi tych ludków, pewnie przemeczeni są, moze nie zjedli dobrze i dlatego sa przeciwni.Wybaczmy im, kiedyś dojdą do siebie
wyborczyni napisał/a:
lol
Na drugiej fotce oni się modlą do zastępcy?
lol napisał/a:
wyborca
Cudotwórca Mejer .Tu pisze ,że przez całe lata nie umieli pozyskać pieniędzy na remont alei , a teraz jak ciągle narzeka ,że na nic pieniędzy nie ma, te pieniądze się znalazły .Wiele wyjaśnia w jego ciągłym utyskiwaniu na rząd ,przyznanie się do tego ,że pracował w TVN .Tam tak mają wszyscy ,choć nie twierdzę ,że rząd jest bez skazy bo ma ich trochę ,niemniej nie dziwmy się TVP ,że Pis ich wykorzystuje bo gdyby społeczeństwo miało łykać tylko to czym nas TVN karmi , to już dawno byłby w kraju przewrót.To tak jakby w mieście wszystkiego dowiadywalibyśmy się z ,,Prawdy o Rudzie" a nie z Wiadomości Rudzkich.
wyborca napisał/a:
adolf
Rozmowy przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Szkoda żenie został poruszony temat zrobienia kąpieliska w Dolinie Kochłówki.
adolf napisał/a:
herman
Z wielką zjeżdżalnią
herman napisał/a:
kpina + ironia / szydera
Na wiele, wiele inwestycji nie mamy kasy, bo musimy zrobić chodnik do osiedla goownianego, tzn. przyjaźni :-) i to jeszcze tak sprytnie, że nie po stronie osiedla, bo by nowobogackie janusze musiały dymać z łopatą do śniegu... o nie, lepiej zrobić chodnik po drugiej stronie drogi - niech się inni martwią.
kpina + ironia / szydera napisał/a:
chore
Zero konkretów, nic o obwodnicy Bykowiny i Kochłowic, ulicach: Tunkla, Świętochłowicka, Pluty (Kochłowice, Bykowina ), tężnia na zimę brawo. Obwodnica Halemby tez nie ujęta w budżecie na 2022.
chore napisał/a:
kpina + ironia / szydera
Sama obwodnica nie - ale zabezpieczono środki na wykonanie zarysu do szkicu, wstępu do preludium i gry przedwstępnej dokumentacji hipotetyczno-teoretycznego przebiegu w trzech wariantach. Pamiętaj: papiery są najważniejsze ! ! ! A najlepsze papiery to te zielone, z Jerzym Waszyngtonem :-)
kpina + ironia / szydera napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe