Z kompostownikiem mniej za śmieci
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Z kompostownikiem mniej za śmieci

Mniejszą stawkę za odbiór odpadów komunalnych zapłacą mieszkańcy domów jednorodzinnych w Rudzie Śląskiej, którzy będą kompostować bioodpady.

 

Zwolnienie z części opłaty zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

W Rudzie Śląskiej zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z nimi jeżeli w budownictwie jednorodzinnym bioodpady trafią do kompostowników przydomowych, to opłata będzie obniżona o 1,25 zł za osobę.

Wysokość zwolnienia została skalkulowana na podstawie udziału bioodpadów w ogólnej ilości odpadów komunalnych odebranych na terenie miasta w 2019 r. Kalkulacja uwzględnia zasadę, że od posiadaczy kompostowników nadal odbierane będą także bioodpady z pojemników nie większych niż 120 l. Nie będzie natomiast możliwości wystawiania dodatkowych bioodpadów w workach, co przysługuje osobom płacącym pełną opłatę „śmieciową” – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Aby skorzystać z obniżonej opłaty, właściciel nieruchomości składający pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi musi poinformować w niej o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne. Natomiast właściciel nieruchomości, który składał już deklarację, musi złożyć nowy dokument uwzględniający kompostownik. Zwolnienie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zadeklarowano kompostowanie bioodpadów.

 

W 2019 roku na terenie Rudy Śląskiej odebrano i zebrano łącznie prawie 59,4 tys. ton odpadów komunalnych, w tym prawie 7 tys. ton bioodpadów.

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / UM Ruda Śląska

Komentarze (16) DODAJ

wanda
zakompostować tych bez zasłaniana pyska, bedzie z nich fajny gnój na wiosna
wanda napisał/a:
boluś
Jedyne co widać w tym mieście to stały wzrost ilości śmieci na papiorze' w porównaniu do lat ubiegłych ! 2014/52678Mg 2015/52329Mg 2016/54629Mg 2017/56038Mg 2018/65221Mg a prognoza 2019 kiero miała uzasadnić podwyżka opłaty śmieciowej zakładaławzrost ilości odbieranych śmieci do 65221Mg czyli ok.9000Mg. Papierowy wzrost ilości śmieci i zupełny brak kontroli Urzędu w temacie co wyniko z dokumentacji. Realne jest w tylko DOJENIE MIESZKAŃCÓW MIASTA.
boluś napisał/a:
boluś
Soorki' 2018 na papiorze wykazali 58285Mg czyli przy wyludniajoncym sie mieście co roku przibywo ok.2000Mg śmieci 'statystycznych' a wtym mioło przybyć 7000Mg. FTOŚ TU NIYŻLE FULO MIYSZKAŃCÓW. A URZĄD TO PRZIKLEPUJE' URZĘDOWO!
boluś napisał/a:
mieszkaniec
Fakt co chwila podwyżka jak nie za śmieci to za woda.A tak pytanie do władz,kto płaci za wodę pobieraną z hydrantòw przez ròżnego rodzaju firmy .Podjeżdźa sobie ciężaròwka na niej kilkuset litrowe pojemniki podłączają się do hydrantu i doją wodę. Kto ich rozlicza? a może za tą wodę topi się koszty w podwyżce dla mieszkańcòw. Proceder trwa na całego, ale nikt tego nie widzi.
mieszkaniec napisał/a:
ziga z wirku
Czyli mam mieć roje much, smród, zaskrońce na dzialce ale zaoszczędzę 1,25 na miesiąc. Dziękuję panie Mejer, nie skorzystam.
ziga z wirku napisał/a:
maria
Nauczysz się prawidłowo segregować to w biomasie na pewno nie będziesz miał much a jak zadbasz to i smrodu. Edukacja to długi i powolny proces...
maria napisał/a:
boluś
Pinokio wali głupa'szykuje podwyżka opłaty śmieciowej. Kompostowanie to zasłona dymna.
boluś napisał/a:
nieuki
ale jaja ;D koszt kompostownika chyba się nigdy nie zwróci przy takiej stawce :D
nieuki napisał/a:
kwiatowe
Wiecej bedzie kosztowac skladanie tych deklaracji przez mieszkancow oraz koszt zatrudnienia urzednika do ich sprawdzania, niz te marny 125 groszy. Miasto sie osmieszylo.
kwiatowe napisał/a:
jola
Na balkonie se zrobia kompostownik :D
jola napisał/a:
gucoi
A działkowicze mogą zlikwidować kompostownik?
gucoi napisał/a:
baba
Nie. W ROD regulaminowo działkowcy muszą mieć co najmniej jeden kompostownik. Niezrozumiałym byłoby nie posiadanie kompostownika. Przecież to ziemia sama dobroć dla ogrodu i jakie oszczędności.
baba napisał/a:
rr
Ja mam od lat kompostowniki, ale niestety nie wszystkie odpady bio się nadają, aby je kompostować i co mam z nimi zrobić?! Mam taką duża powierzchnię ogrodu, że 1 pojemnik 120 l to za mało w sezonie wiosna wczesna jesień. Gra nie warta świeczki z taką oszczędnością.
rr napisał/a:
rudziol
1,25 pln za osobę miesięcznie mniej ? to jakiś żart ? mam sobie za 3,75 pln (3 osoby w domu) wylęgarnię robactwa robić na ogrodzie ? . Po to mam możliwość oddania biomasy, żebym nie musiał się z tym babrać. Zresztą na groma mi potem ten kompost.
rudziol napisał/a:
gdybam
Gratuluję wiedzy ogrodniczej. Po co ten ogród jak nie potrzeba ziemi kompostowej. Fest eko świadomość w Rudzie.
gdybam napisał/a:
rudziol
@Gdybam: źle się wyraziłem. Przy 10a ogrodu, to samej trawy jest tyle, że zasadniczo to sam kompost przekroczyłby szybko zapotrzebowanie. A trawa dodatkowo kompostuje się długo....
rudziol napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe