SP 17 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach zmieni się nie do poznania. Oto wizualizacje!
SP 17 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach zmieni się nie do poznania. Oto wizualizacje!
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

SP 17 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach zmieni się nie do poznania. Oto wizualizacje!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 niebawem zyskają nowoczesny obiekt. W Rudzie Śląskiej – Bielszowicach powstanie nowy budynek szkolny. Projekt stworzyła rudzka pracownia projektowa Schick Architekci by TKHolding.



Sprawa budowy nowego szkolnego gmachu dyskutowana jest już od kilku lat. W kwietniu 2018 roku włodarze wspominali o budowie nowego, parterowego budynku z gotowych elementów modułowych. Z kolei w listopadzie 2018 roku zorganizowano konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zaprezentowano też koncepcję wzniesienia nowego obiektu. Wskazywano wówczas, że istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci rozpoczną naukę w nowej szkole już w 2021 roku.

Projekt stworzyła pracownia Schick Architekci by TKHolding

W międzyczasie wiele się jednak zmieniło, a ostateczny przetarg (po unieważnieniu pierwszego) na „Opracowanie projektu budowlano-wykonawczego budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Szkolnej w Rudzie Śląskiej – Bielszowice wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę” z września 2019 roku wygrała rudzka pracownia SCHICK ARCHITEKCI SP. Z O.O. SP.K., która przystąpiła do realizacji przedsięwzięcia.


W ramach zlecenia wykonawca musi przygotować m.in. projekt budowlano-wykonawczy dla branży budowlanej, elektryczne, instalacyjnej, drogowej, specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót, przedmiar robót, kosztorys inwestorski, opracowanie dokumentacji niezbędnej do pozwolenia na wycinkę drzew itp. Co ważne, zakres prac projektowych nie objęty przedmiotowym postępowaniem to rozbiórka istniejącego budynku szkoły i budowa boisk sportowych.

20 sal lekcyjnych i 480 uczniów


Okazuje się, że nowy gmach zostanie wybudowany tuż obok starego budynku SP 17 i docelowo zastąpi obecny, który zniknie z powierzchni ziemi. Pomieści 20 sal lekcyjnych. Będzie się tu mogło uczyć maksymalnie 480 uczniów uczęszczających do klas 1-8. Dodatkowo, w gmachu tym zostanie wydzielona przestrzeń dla przedszkola, które będzie dysponowało czterema salami i przyjmie pod opiekę 60 dzieci.


Ze starego kompleksu pozostawiona zostanie jedynie sala gimnastyczna. Dlaczego? Od wielu lat mówiło się, że szkoła znajduje się w kiepskim stanie technicznym z uwagi na szkody górnicze. W końcu, zamiast naprawiać zniszczenia, postanowiono zburzyć stary budynek i wznieść nowy. To rozwiązanie usatysfakcjonuje nie tylko dzieci, ale także ich rodziców i nauczycieli.

Autor
Magdalena Majeranek

Komentarze (8) DODAJ

h 52
Szkoła na ulicy Bielszowickiej otrzymała panele słoneczne.Również szkoła nr. 13 po remoncie ma panele,a tu szkoła nowo zaprojektowana i brak paneli, szok.
h 52 napisał/a:
zdzisław
Bardzo dobry pomysł XXI wiek , i nowoczesna szkoła , brawo dla pani dyrektor za pomoc w uzyskaniu zgody , oraz całemu Urzędowi Miejskiemu za wyrażenie zgody .
zdzisław napisał/a:
rozsądny gość
Dziwi fakt że dachy zostały pochylone na północ, zamiast w dobie fotowoltaiki pochylić je na południe i zainstalować fotowoltaiki. Chyba inwestor czyli miasto nie pomyślał o ekonomicznej efektywności tej inwestycji. Będzie bowiem trzeba za prąd płacić zamiast mieć go za darmo lub nawet na tym zarabiać.
rozsądny gość napisał/a:
axc
Radzę pomyśleć o przedszkolu na Halembie. Szeregowców pełno się buduje a dzieci trzeba do innej dzielnicy wozić do przedszkola. Tragedia
axc napisał/a:
axc
Radzę pomyśleć o przedszkolu na Halembie. Szeregowców pełno się buduje a dzieci trzeba do innej dzielnicy wozić do przedszkola. Tragedia
axc napisał/a:
rudziol
Znów wycinka drzew. To idiotyczne, że z jednej strony dopłaca się ludziom do ekologicznego ogrzewania a z drugiej wycina się setki drzew, które są dostarczycielami tlenu. Ruda w tej dziedzinie przoduje. Niech zlikwiduję wszystkie pozostałe enklawy zieleni i wszystko zabetonują, może wtedy się zastanowią. W tym konkretnym przypadku otaczająca zieleń była atutem tej szkoły.
rudziol napisał/a:
bruno
gdyby wykonać lustrzane odbicie, na dachach można by bez problemu zainstalować panele fotowoltaiczne do pokrycia potrzeb szkoły, ale architekta i użytkownika to nie interesuje
bruno napisał/a:
narutowicz
Jak przejdą dwie ściany to dopiero zmieni się nie do poznania. Póki istnieją kopalnie szkoda na to kasy.
narutowicz napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe