Najważniejsze informacje na temat wyborów
Najważniejsze informacje na temat wyborów
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Najważniejsze informacje na temat wyborów

Jak oddać głos w I turze wyborów, by był on ważny? W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze? Kim są mężowie zaufania oraz obserwatorzy społeczni? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym tekście. 

21 października odbędą się wybory samorządowe. W niedzielę rudzianie wybiorą radnych i prezydenta miasta. Jak oddać głos w I turze wyborów, by był on ważny?

Karta do głosowania na prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym z nich znajdziemy również skrót nazwy komitetu wyborczego lub jego symbol graficzny. By oddany przez nas głos był ważny, należy postawić znak X przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Z kolei karta do głosowania do rad powiatu zawiera nazwiska kandydatów podane na żółtym tle. Tam również musimy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postawić znak X przy nazwisku wybranego kandydata. Podobne zasady obowiązują przy wyborach do sejmików województwa.

PKW przygotowała specjalny film, wyjaśniający to zagadnienie.

Wiele wątpliwości wyborców wzbudza sposób głosowania. Znowelizowany w styczniu Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki". Ponadto, nowela wprowadziła przepis, na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Dotychczas w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można było dokonywać żadnych korekt.

W związku z licznymi pytaniami w sprawie dopisków i zamazywania kratek na kartach do głosowania PKW przedstawiło w tej sprawie wyjaśnienia.

"Państwowa Komisja Wyborcza w związku z wątpliwościami dotyczącymi znowelizowanego art. 41 Kodeksu wyborczego wyjaśnia, co następuje. Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii, nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca, dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu."

Komisja podkreśliła, że tzw. zamazanie kratki w sposób, w którego rezultacie da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Z kolei jednolite zamazanie kratki - jak wskazano w stanowisku - może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny.

"Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować" - dodano w stanowisku PKW.

Do nowości tegorocznych wyborów, można także zaliczyć obecność w lokalach wyborczych tzw. mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych. Ich zadaniem jest obserwowanie pracy komisji wyborczej, do których zostali wyznaczeni, na każdym etapie wyborów. Jak podaje PKW mąż zaufania – to wyborca wyznaczony przez komitet wyborczy, nie może on być m.in. kandydatem w wyborach ani członkiem komisji. Obserwator społeczny musi spełniać te same warunki co mąż zaufania. Wyznacza go stowarzyszenie lub fundacja, której celem statutowym jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

21 października lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / PKW

Komentarze (26) DODAJ

hanys
Dobrze ze wygra pani Skowronek. Reszta to dla miasta nic nie zrobi.
hanys napisał/a:
kpisz
Jaki bimberek dziś piłeś?
kpisz napisał/a:
what?
Widać, że ćpasz.
what? napisał/a:
zefir
Pisałem już kiedyś, ale się powtórzę. Pan Wesoły to jeden z najbardziej antypatycznych ludzi jakich w życiu spotkałem. W kampanii trochę złagodniał, ale jak tylko został by prezydentem palma by mu odbiła ze zdwojoną siłą.
zefir napisał/a:
pieronie
Czasem pozory mylą, spałeś z nim czy co?
pieronie napisał/a:
carla
a gdzie inni kandydaci? czemu tylko pan WESOŁY?
carla napisał/a:
wiyncyj dioprii
Kup sie bryle.
wiyncyj dioprii napisał/a:
iwona
Wielbiciele PO i Pani Skowronek minusuja no ale przejrzyjcie na oczy, Pan Marek to porządny człowiek, mówi konkretnie i mądrze a Pani Skowronek jest bardzo arogancka i jak nie wygra to zniknie z Rudy na pare lat
iwona napisał/a:
jo
Co z osobami niepełnosprawnymi czy będą oni dowożeni ? bo nie ma żadnej informacji na ten temat.
jo napisał/a:
nina
Wyborcy niepełnosprawni mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w dotarciu z miejsca zamieszkania do lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej oraz z powrotem do miejsca zamieszkania. Samochód odpowiednio przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych będzie do dyspozycji w godzinach od 8.00 do 17.00. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo pod numerem telefonu 800-158-800 oraz adresem e-mail: um_adm@ruda-sl.pl do dnia wyborów. - info ze strony urzędu miasta
nina napisał/a:
rex
Jest możliwość głosowania korespondencyjnego; chęć takiego głosowania należało zgłosić do 8 października.
rex napisał/a:
bez lipy
Tak będą w swoim postulacie ma to ujęte Piechniczek.
bez lipy napisał/a:
stev
Miastem musi żądzić człowiek co się zna na zażądzaniu zakładem pracy wiedzieć co boli ludzi bo miasto to tak jak duży zakład + mieszkańcy ci biedni i bogaci .Bo Ruda Śl.to ludzie i życie a nie skarbonka do własnych potrzeb i lobbystów z Berlina.Tylko nasz Marek bo wie co boli nasze miasto i prostych ludzi.
stev napisał/a:
miodek
I taki co postawi na edukację w szkołach ,żeby dzieci jak dorosną, nie pisały rządzić przez ,,ż".
miodek napisał/a:
bez lipy
Miodek na edukację chce postawić Piechniczek.
bez lipy napisał/a:
elian
Bo przedmówcy chodziło o żądzę władzy i pieniądza ;)
elian napisał/a:
jadwiga
W niedzielę jestem za Panem Markiem Wesołym.
jadwiga napisał/a:
dzejms
Jadza jestem z tobą :)
dzejms napisał/a:
ass
A w poniedzialek?
ass napisał/a:
kinia
Pod wesołym?
kinia napisał/a:
wyborca
Pan Marek to alternatywa dla Rudy Śl. Bo ci z opozycji mówią że jesteśmy kamieni kupa .
wyborca napisał/a:
hansy
A PiS że opcja niemiecka hahaha.
Już wole być kupą kamieni ale polską niż traktowany jak obcy w swoim kraju przez Wesoły-ch bolszewików.
hansy napisał/a:
kazimirz
tak gadajoo?
kazimirz napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe