Nowy instrument w Horyzoncie 2020 na rzecz komercjalizacji innowacji!
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Nowy instrument w Horyzoncie 2020 na rzecz komercjalizacji innowacji!

Fast Track to Innovation (FTI) to akcja pilotażowa zaplanowana na lata 2015 r. i 2016 r. Budżet inicjatywy na poszczególne lata wynosi po 100 mln euro. Co roku KE zamierza wesprzeć od 50 do70  projektów, a zakładany na dzisiaj stopień sukcesu to 5-10%.
 
FTI dedykowany jest innowacjom, które wykazują wysoki potencjał do wdrożenia na rynku oraz mają szansę na sukces. Planowana przeciętna wielkość grantu w ramachFTI to 3 mln euro, przy wsparciu Komisji Europejskiej na poziomie 1-2 mln euro. FTI wymaga konsorcjum projektowego, które pozwoli na zbudowanie trwałej współpracy, jak również dotarcie do nowych rynków. Kolejną zachętą może być szybsza - w porównaniu z innymi projektami innowacyjnymi - ewaluacja, time-to-grant w tym schemacie wynosi 6 miesięcy.
 
Dla kogo?
 
FTI to projekt innowacyjny wymagający konsorcjum projektowego, składającego się z min. 3 i maks. 5 partnerów z krajów członkowskich UE oraz krajów stowarzyszonych z Horyzontem 2020. Partnerzy z krajów trzecich mogą być włączeni w projekt, ale jedynie jako podwykonawcy po spełnieniu określonych warunków, nie ma także określonego górnego limitu dla podwykonawstwa. W przypadku konsorcjum składającego się z 3/4 partnerów przynajmniej 2 powinny stanowić podmioty prywatne (private for profit), w przypadku konsorcjum składającego się z 5 partnerów, wymaganych jest min. 3 partnerów biznesowych.  Opcjonalnie 60% budżetu grantu powinno trafić do sektora prywatnego. W skład konsorcjum projektowego mogą wchodzić wszystkie typy podmiotów prawnych. Maksymalna wielkość grantu to 3 mln, a poziom dofinansowania 70%. Podmioty non for profit (np. uniwersytety, instytuty badawcze) mogą ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 100%.
 
Rodzaje działań, które można finansować
 
FTI zakłada, że innowacja powinna znaleźć się na rynku w ciągu 36 miesięcy (od rozpoczęcia projektu), wyjątkiem są rozwiązania z zakresu zdrowia.  Rozwiązania powinny być dojrzałe - na poziomie min. 6 TRL, a w przypadku innowacji nie-technologicznych wykazywać podobny poziom.   FTI ma doprowadzić technologię do poziomu 9, aby mogła być wdrożona na rynek i przynieść korzyści gospodarce i społeczeństwu europejskiemu.
 
FTI wspiera zatem zaawansowane i wyspecjalizowane rozwiązania B+R, m.in.: działania związane z wyznaczaniem standardów, zaawansowanym testowaniem, pilotaże i demonstracje, walidacja w warunkach rzeczywistych, certyfikacja i walidacja modelu biznesowego.
 
Implementacja w 2015 r.
 
Konkurs w ramach FTI został otwarty 6 stycznia 201 5 r.
 
Daty graniczne składania wniosków w 2015 r.: 29 kwietnia, 1 września, 1 grudnia. Ewaluacja wniosków projektowych będzie trwała do 3 miesięcy. Podpisanie pierwszych umów grantowych planowane jest pod koniec października 2015 r.
 
Gdzie znaleźć informacje o konkursach?
 
Informacje o konkursie Fast Track To Innovation można znaleźć na Participant Portal:
 
Gdzie znaleźć pomoc?
 
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Regionalne Punkty Kontaktowe zapraszają na bezpłatne konsultacje, mentoring oraz szkolenia w zakresie Fast Track To Innovation oraz pozostałych instrumentów dostępnych w Horyzoncie 2020. Szczegółowe informacje: www.kpk.gov.pl. Małe i średnie przedsiębiorstwa zapraszamy do kontaktu: sme@kpk.gov.pl
Autor / Źródło
Sylwia Machowska / Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości

Komentarze (1) DODAJ

anka
niestety za głupia jestem nic nie rozumiem. Może koś wytłumaczy na jakie przedsięwzięcia mozna dostać pieniądze? Czy chodzi tylko o jakieś certyfikaty czy coś wiecej
anka napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe