Ruda Śląska: Po przerwie znów działa miejski system monitoringu jakości powietrza
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Ruda Śląska: Po przerwie znów działa miejski system monitoringu jakości powietrza

Po przerwie związanej ze zmianą operatora znów działa miejski system monitoringu jakości powietrza. Lokalizacja czujników się nie zmieniła, nowe laserowe urządzenia pomiarowe przekazują dane o pyle zawieszonym PM 10 i PM 2,5 z wyznaczonych wcześniej 15 miejsc w mieście.

Czujniki pomiaru jakości powietrza w Rudzie Śląskiej

Warto przypomnieć, że 15 czujników smogu, zostało zamontowanych w Rudzie Śląskiej na początku 2018 roku. Urządzenia dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników można było śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczyło 18 tys. zł.

Pod koniec stycznia br. informowaliśmy, że rozmieszczone w całym mieście czujniki pomiaru nie działają. Jak poinformował wówczas wiceprezydent Krzysztof Mejer, że firma, która je zainstalowała "nie jest już zainteresowany ich reaktywacją". 

- Od kilku dni rozmieszczone w całym mieścieczujniki pomiaru jakości powietrza nie działają. I już niestety nie będą nas informować o poziomie zanieczyszczeń powietrza. Firma, która je zainstalowała nie jest już zainteresowana ich reaktywacją. W związku z tym szukamy nowego dostawcy, nowych czujników. Niestety trochę to potrwa.Za utrudnienia i niedogodności przepraszamy - pisał wówczas wiceprezydent Mejer. 

Po półrocznej przerwie znów działamiejski system monitoringu jakości powietrza

Dzisiaj prezydent Grażyna Dziedzic za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że po półrocznej przerwie ponownie działa miejski system monitoringu jakości powietrza. Lokalizacja czujników się nie zmieniła, nowe laserowe urządzenia pomiarowe przekazują dane o pyle zawieszonym PM 10 i PM 2,5 z wyznaczonych wcześniej 15 miejsc w mieście.

Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco w internecie. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

- W dłuższej perspektywie monitoring pomoże też sprawdzić, jak na jakość powietrza w Rudzie Śląskiej wpływa realizacja "śląskiej uchwały antysmogowej" - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Lokalizacje czujników:

  1. Bielszowice - ul. Kokota
  2. Bykowina - ul. 11 Listopada
  3. Bykowina - ul. Barbary
  4. Chebzie - ul. Węglowa
  5. Czarny Las - ul. Czarnoleśna
  6. Godula - ul. Lipa
  7. Halemba - ul. Młyńska
  8. Halemba - ul. Kaczmarka
  9. Kochłowice - ul. Wyzwolenia
  10. Nowy Bytom - pl. Jana Pawła II
  11. Orzegów - ul. Puszkina
  12. Orzegów - ul. Bytomska
  13. Ruda - ul. Janasa
  14. Wirek - ul. 1 Maja
  15. Wirek - ul. Główna

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / FB Grażyna Dziedzic

Komentarze (18) DODAJ

marek
Dobrze że jakość powietrza jest monitorowana ale problemem są ciągle jeszcze stare piece kopciuchy i brak swiadomosci mieszkańców. Przydałyby się drony analizujące dym i do tego kary dla opornych, plus z prawdziwego zdarzenia akcja informacyjna że każdy musi zlikwidować kopciucha do dnia .... i ma w tym zakresie wsparcie funduszów ......... Wszak jest to wymóg ale wiedza o tym nie jest zbyt powszechna , zatem porządną akcja informacyjna jest jak potrzebna. Odrębnym problemem pozostaje smog akustyczny w szczególności powodowany nieosłoniętą od północy autostradą A4 na czym cierpią mieszkańcy Bielszowic i części Wirku . Np. Bielszowice cechujące się niską zabudową położone w prostej linii propagacji dźwięku z A4 cierpią w szczególności odczuwają brak wspomnianych osłon dźwiękowych na A4. Hałas dobiega od fragmentu autostrady położonej między węzłami Wirek - Kończyce. Analogicznie wygląda sytuacja dla części Wirku. Wprowadzenie systemu monitoringu hałasu oraz podejmowanie dalszych działań zmierzających do wprowadzenia ekranów dźwiękowych na A4 od strony północnej wydaje się być koniecznością. Dziwi fakt iż o ekrany na A4 zadbano od strony Halemby a zapomniano o innych dzielnicach? Takie wybiórcze traktowanie mieszkańców poszczególnych dzielnic jest moim zdaniem nieuprawnione i po prostu niesprawiedliwe.
marek napisał/a:
spokojny do czasu
Powietrze jak powietrze ale jest jeszcze inny problem problem chałasu.Chviałbym wiedzieć kto wydał zezwolenie na strzelanie z armaty w mieście? Dotyczy to restauracji Senator w Rudzie Śląskiej 1.W domu wczorajszym w godzinach wczesnopopołudniowych salwa o mało nie doprowadziła znajomego do zawału.Chłop doszedł do siebie ale nie wiele brakowało aby trzeba było wzywać pogotowie.Wieczorem na chwilę przed 22 taki sam huk.Proszę sobie wyobrazić jak ktoś wiezie śpiące dziecko w wózku i nagle taki strzał z armaty? Czy ci co wydali zgodę na strzelanie w mieście, w razie zgonu np. na zawał w wyniku niespodziewanego huku mogą być pociągnięci do odpowiedzialności w procesie sądowym? Ja bym tego nie odpuścił.Swoją drogą wystarczy że motocykl ma uszkodzony tłumik i już są konsekwencje a tu jeszcze wydaje się zgodę.Komuś chyba już całkiem rozum odebrało.Może jak się bogatsze mu zachęcę to wydają zgodę na bombardowanie z powietrza.
spokojny do czasu napisał/a:
evul
niemożliwe, na chebziu w końcu coś zrobili
evul napisał/a:
kellu z południowej
A można było po ludzku do jakiegoś ogólnokrajowego popularnego systemu przystąpić (np. airly) to nie bo po co. lepiej nieznana i nie znajdowalna strona w czeluściach internetu ... coś jak w suchej beskidziej, tam odczyty wioś były tak złe że .. usunięto wszystkie mierniki ... bzdurne rozwiązania, kasa wywalona. szkoda gadać.
kellu z południowej napisał/a:
majkqmajk
Dlaczego padła decyzja o wymianie? Stare czujniki działały dobrze. Ktoś znowu musiał zarobić? Poza tym teraz jest mniej informacji niż poprzednio. Stare czujniki dawały jeszcze informacje o temperaturze, ciśnieniu + wykres z ostatnich 24h.
majkqmajk napisał/a:
ewa
Czy system pokaże smród na Rudzie Południowej z asfaltowni , PSZOKA, zakładów mięsnych i oczywiście z pre zero, palonych śmieci i odoru biomasy która jest nielegalnie składowana o czym urząd dobrze wie i nic z tym nie robi.
ewa napisał/a:
kellu z południowej
i to jest kluczowe pytanie... urząd na to leje ciepłym moczem a co kilka nocy wiatr zawiewa takim smrodem że przy pozamykanych oknach dławimy się.
kellu z południowej napisał/a:
karl
Pytanie jest tylko jedno: po co to komu ?
karl napisał/a:
karlik
Ludziom aktywnym, uprawiającym sport na wolnym powietrzu. Na pewno nie jest to potrzebne leniwym kanapowcom.
karlik napisał/a:
fajerberga
Czyli gdyby nie było możliwości sprawdzenia jakości powietrza, to ludzie aktywni co będą robili?
fajerberga napisał/a:
tomasz
nie zaleznie od tego co pokazują,wychodze na dwor.
tomasz napisał/a:
boluś
No to jaka firma i za ile? I na ile wiarygodne? Równie dobrze mogom to być odczyty ze stacji WIOŚ z cołkiego Województwa na podstawie kierych tworzono do tyj pory raporty ROŚ na terenie Rudy dlo Spalarni, Kompostowni i Asfalciarni! Absolutnie niewiarygodne!Niy wspomna co PMy ,tlynki i dwutlynki wongla i azotu to pikuś w porównaniu z cołkom niywymiynionom resztom!
boluś napisał/a:
boluś
ILE? Ta przyjemność bydzie kosztować?
boluś napisał/a:
zonk
Wszystko na zielono a w zimie na czerwono. Czyżby mniej aut jeździło? A może firmy pozamykane ? Przecież tutaj mądrale piszą zawsze że to nie od palenia w piecach byle czym i "wunglem".
zonk napisał/a:
tomex
jeszce jedno, wiesz o tym że w starych domach by mieć ciepłą wodę, nawet lato trza rozpalać ogień? znafco. heheheh
tomex napisał/a:
tomex
znawco bueheh, są wakacje zoboczysz we wrzesniu.
tomex napisał/a:
anty ue
W zimie często nad Polską występują tzw. zgniłe wyże i powietrze zimne cięższe od ciepłego osiada przy ziemi. A że często jest brak wiatru to mamy efekt smogu
anty ue napisał/a:
dola
Nareszcie.
dola napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe